Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV

Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV

W dniach 17-24 listopada odbędzie się piąta edycja Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV. To doskonała okazja by bezpłatnie i anonimowo wykonać badanie w kierunku HIV oraz HCV. Punkt Konsultacyjno Diagnostyczny przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie będzie w tych dniach otwarty dłużej, a liczba doradców zostanie zwiększona. Wszystko po to, by zachęcić jak największą liczbę osób zrobienia testu. 

Godziny pracy PKD podczas Europejskiego Tygodnia Testowania:

17.11 (piątek): 9.30 - 19.30
18.11 (sobota): 10.00 - 16:00
20.11 (poniedziałek): 9:30 - 19:30

21-23.11 (wt-czw): 14:30 - 19:30
24.11 (piątek): 9.30 - 19.30

Żeby wykonać badanie nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia, ani dowodu osobistego, nie trzeba też być na czczo. Istotną rzeczą jest natomiast moment, w którym wykonujemy badanie. Zakażenie można stwierdzić już po 14 dniach od ryzykownej sytuacji, jednak aby w pełni je wykluczyć musi upłynąć 12 tygodni. Jedynie badanie wykonane po tzw. oknie serologicznym daje nam pewność.

Szczegółowe informacje na temat badania znajdują się pod adresem:
http://www.skaids.org/test-na-hiv

Wcześnie wykryte zakażenie HIV nie jest obecnie wyzwaniem dla medycyny. Wyzwaniem pozostaje zmiana myślenia o HIV oraz zmiana nastawienia społeczeństwa do ludzi żyjących z wirusem. Podobnie wygląda sytuacja z HCV. Współczesna medycyna daje szanse na wyleczenie 98%-99% chorych. Obecnie stosowane leki, bezpośrednio działające na wirusy, są nie tylko znacznie skuteczniejsze, niż stosowana wcześniej terapia interferonowa, ale też nie mają tylu działań niepożądanych, terapia jest krótsza i lepiej tolerowalna przez pacjentów. Tutaj też obowiązuje zasada: im wcześniej wykryjemy tym lepiej.

Do nowych zakażeń HIV dochodzi w większości przypadków podczas kontaktów seksualnych, więc jeżeli nie mamy pewności co do stanu zdrowia osoby, z którą decydujemy się „pójść do łóżka” zabezpieczmy się za pomocą prezerwatywy. Prawidłowo użyta prezerwatywa, o ile nie pęknie albo nie zsunie się w trakcie stosunku, daje nam całkowitą pewność, że wirus znajdujący się m.in. w nasieniu (spermie) czy wydzielinie pochwy osoby zakażonej HIV nie przedostanie się przez lateks, z którego wykonana jest większość prezerwatyw. Nie należy jednak zapominać, że pęknięcia się zdarzają. W takiej sytuacji warto wykonać test na HIV!

Do zakażenia HCV dochodzi głównie przez kontakt z krwią osoby zakażonej lub skażonymi nią narzędziami zabiegowymi. Może to nastąpić w trakcie wszelkich zabiegów przebiegających z naruszeniem ciągłości skóry i błon śluzowych - leczniczych czy kosmetycznych. Do zakażenia może również dojść poprzez wspólne, dożylne lub domięśniowe przyjmowanie narkotyków, a także podczas piercing’u lub wykonywania tatuażu. Z tego względu tak istotne jest przestrzeganie w tych sytuacjach wszelkich procedur związanych ze sterylizacją sprzętu.

W Polsce każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. W 2016 roku wykryto w naszym kraju 1270 nowych przypadków, z czego najwięcej w województwie mazowieckim. Według danych Państwowego Zakładu Higieny od 1985 r. stwierdzono zakażenie u 22 038 osób, natomiast według szacunków epidemiologicznych o swoim zakażeniu nie wie przynajmniej połowa osób żyjących z HIV, co oznacza, że liczbę diagnoz należałoby pomnożyć przynajmniej razy dwa.  Wynikiem takiej sytuacji jest znacząca liczba późno diagnozowanych (w zaawansowanym stanie zakażenia) oraz nowych zakażeń.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z HCV – wirusem wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW-C), które może prowadzić do zwłóknienia, marskości, a nawet nowotworu wątroby. Według szacunków PZH w Polsce nawet 200 tys. osób może żyć z wirusem HCV we krwi, z czego aż 80% jest nieświadoma zakażenia!

Adresy wszystkich Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych na terenie Polski znajdują się pod adresem: www.aids.gov.pl/pkd

Szczegółowe informacje o samym badaniu na HIV znajdują się pod adresem: www.skaids.org/test-na-hiv

Projekt współfinansowane jest ze środków Krajowego Centrum ds. AIDS oraz Urzędu m.st. Warszawy.