► Informacja dla profesjonalistek/ów - pobierz
Jeżeli czujesz się źle, martwisz się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo poszukaj pomocy w najbliższym szpitalu lub zadzwoń po pogotowie ratunkowe.
Aktualnie możesz zapisać się na bezpłatną konsultację bezpośrednio przez stronę (wystarczy podanie imienia i numeru telefonu) - wspólnie zastanowimy się nad tym, kto może być pomocny w szukaniu dla Ciebie wsparcia.
Kontakt z nami:
Czasami używanie chems może stać się problematyczne.
Czujesz, że nie masz kontroli nad używaniem?
Jesteśmy by pomóc, nie oceniać. Bezpłatnie i anonimowo.
W latach 2019 - 2020, w ramach programu #cojestbrane oferowaliśmy:
Konsultacje indywidualne
Podczas pierwszego spotkania chcieliśmy dowiedzieć się więcej o tobie, czego potrzebujesz i jak możemy ci pomóc. Podczas kolejnych spotkań razem z naszym specjalistą zastanawialiśmy się jaka zmiana jest potrzebna. Wspólnie okreslaliśmy, co możesz zrobić i kto może ci w tym pomóc. Wierzymy, że zmiana wymaga czasu. Towarzyszyliśmy w niej. Konsultacje odbywały się w centrum Warszawy w różnych dniach tygodnia i godzinach. Możliwe były także spotkanie przez Internet.
Aktualnie możliwe jest umówienie się na bezpłatną konsultację, by wspólnie zastanowić się, kto może odpowiedzieć na twoje potrzeby w temacie radzenia sobie z chemseksem.
Warsztaty
Kilka razy w ciągu roku organizowaliśmy cykl warsztatów skierowanych do gejów i mężczyzn biseksualnych czujących, że ich używanie chems stało się problemowe. W bezpiecznej atmosferze, wolnej od oceniania i stygmatyzacji (np. ze względu na wygląd, zachowanie, status serologiczny…) lepiej można było zrozumiec dlaczego i w jaki sposób używany był chemsex. Dowiedzieć jak inni radzą sobie z podobnymi trudnościami i realizują swoje cele, poznać też nowych, trzeźwych znajomych. W trakcie warsztatów zajmowaliśmy się takimi zagadnieniami jak seks i seksualność, trzeźwy seks, intymność i budowanie relacji, poczucie własnej wartości, radzenie sobie ze stresem oraz negocjowanie i stawianie granic. Zajęcia odbywały się w centrum Warszawy lub online w weekendy. Warunkiem udziału w warsztatach było wcześniejsze skorzystanie z konsultacji indywidualnej.
Grupa wsparcia
Przez dwa lata prowadziliśmy grupy wsparcia dla mężczyzn, którzy rozpoczęli zdrowienie z chemsex. W bezpiecznej atmosferze, wolnej od oceniania i stygmatyzacji (np. ze względu na wygląd, zachowanie, status serologiczny…) można było podzielić się doświadczanymi trudnościami i uzyskać wsparcie od innych osób będących w podobnej sytuacji. Dzięki grupie w najtrudniejszym czasie wdrażania zmian nie trzeba było być samemu. Podczas zajęć można było nauczyć się także jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach, np. z wyzwalaczami, odczuwanymi głodami czy napięciem. Spotkania odbywały się w centrum Warszawy lub online, raz w tygodniu, wieczorem. Warunkiem udziału w grupie było wcześniejsze skorzystanie z konsultacji indywidualnej i/lub warsztatów.
Niestety obecnie program nie jest realizowany, możemy jednak wspólnie zastanowić się, kto może odpowiedzieć na Twoje potrzeby w temacie chemseksu.
Sprawdź, czy używasz problemowo
Co może świadczyć o tym, że używasz chems i alkoholu ryzykownie lub problemowo?
- potrzebujesz użyć, aby się rozbudzić lub móc wykonywać codzienne czynności
- potrzebujesz użyć większej ilości niż wcześniej, aby uzyskać ten sam efekt
- masz objawy odstawienia: gdy nie używasz, odczuwasz ból (także fizyczny), który ustaje, gdy przyjmiesz kolejną dawkę
- bez względu na to jak długo śpisz, czujesz się zmęczony
- masz zły nastrój: jesteś rozdrażniony, szybko się złościsz, psują się twoje relacje z innymi
- często odwołujesz spotkania z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami, ponieważ masz kaca, jesteś rozbity lub senny
- masz trądzik lub problemy skórne, które nie ustępują
- odczuwasz ból w klatce piersiowej (po użyciu stymulantów), ból pęcherza (jeżeli używasz ketaminy) lub dokucza ci krwawienie z nosa (po wciąganiu stymulantów)
- często obiecujesz sobie, że nie będziesz używał w najbliższy weekend lub noc i nie udaje się to
- odkładasz wiele spraw na później
- używasz w samotności lub kiedy inni ludzie tego nie widzą
- każdy weekend spędzasz na używaniu, a powrót do pracy na początku tygodnia jest problematyczny
- większość czasu spędzanego przy komputerze lub komórce przeznaczasz na poszukiwanie seksu lub oglądanie porno
Jeżeli odpowiedziałeś TAK na część z tych stwierdzeń i niepokoi cię to - wyszukaj dla siebie wsparcia i pomocy.
Co warto wiedzieć o chems?
Dowiedz się więcej o tym jak używać chems, by było to bezpieczniejsze. Informacje znajdziesz w przystępnie napisanej ulotce. Zadbaj o siebie.
Zadanie w lata 2019-2020 dofinansowane było ze środków Krajowego Biura ds Przeciwdziałania Narkomanii
w ramach Narodowego Programu Zdrowia.