Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Informacja prasowa - Europejski Tydzień Testowania na HIV

Dlaczego nawet 70% osób zakażonych HIV nie jest tego świadoma?

Społeczny Komitet ds. AIDS jednoczy się z resztą Europy podczas pierwszego w historii Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV. Powód? W Polsce 50 - 70% zakażonych nie jest tego świadoma. Naszym celem jest zwiększenie liczby osób testujących się w kierunku HIV. To jedyna droga zapobiegania nowym zakażeniom, a także rozpoczęcia odpowiednio wcześnie terapii antyretrowirusowej – kluczowej dla zdrowego i normalnego funkcjonowania osoby zakażonej.

Społeczny Komitet ds. AIDS wraz z innymi europejskimi organizacjami oraz instytucjami zdrowia publicznego bierze udział w odbywającej się po raz pierwszy w Europie wielkiej akcji mającej na celu zwiększenie świadomości dotyczącej korzyści płynących z testowania w kierunku HIV. Europejski Tydzień Testowania na HIV(22 - 29 listopada 2013) stawia m.in. za cel ograniczenie występowania tzw. późnych diagnoz, czyli sytuacji, w których diagnozuje się zakażenie w momencie, kiedy pojawiają się już objawy AIDS. Zapobieganie takiej sytuacji możliwe jest tylko i wyłącznie poprzez wykrycie zakażenia we wczesnym jego stadium.  

„Rozmawiaj o HIV. Zrób test na HIV”to hasło przewodnie tegorocznej kampanii. Ma ono zachęcić osoby podejmujące ryzykowne kontakty seksualne, ale nie tylko, by nie obawiały się wykonania testu na HIV – jedynego sposobu umożliwiającego weryfikację swojego stanu zdrowia. „Każdy, kto jest aktywny seksualnie, musi liczyć się z tym, że wchodzi w obszar ryzyka zakażenia HIV. Jest tylko jeden wyjątek od tej reguły, który wbrew pozorom nie jest tak łatwy do spełnienia, czyli związek, w którym partnerzy są zdrowi na wejściu i wzajemnie sobie wierni. Takie osoby są generalnie poza ryzykiem. Jest to jednak dość ekskluzywna formuła” – komentuje Wiesław Sokoluk, seksuolog oraz doradca w Punkcie Konsultacyjno- Diagnostycznym, mieszczącym się przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie.  

„W naszym kraju żyje około 16 tysięcy osób ze zdiagnozowanym HIV. Z danych European Centres for Disease Control (ECDC) wynika, że w Polsce spośród wszystkich osób zakażonych 50-70% nie jest świadomych swojego zakażenia! Wcześniej lub później zachorują na AIDS, w międzyczasie mogą zakazić swoich partnerów seksualnych, a gdytrafią do szpitala z rozpoznanym AIDS koszt leczenia będzie ogromny…” – tłumaczy Bartosz Szetela z Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.  

 

Najprostszym sposobem, by uniknąć tej sytuacji jest wykonanie testu na HIV, na przykład w Punkcie Konsultacyjno - Diagnostycznym, gdzie można to zrobić anonimowo i bezpłatnie. Dodatkowo, każda osoba trafiająca do Punktu ma zagwarantowaną poufną rozmowę z doradcą, który ma za zadanie udzielić wyczerpującej informacji na temat zakażenia. W przypadku, gdy HIV zdiagnozuje się odpowiednio wcześnie (najlepiej tuż po zakażeniu) oraz wprowadzi leczenie antyretrowirusowe w odpowiednim momencie, osoby zakażone mogą prowadzić satysfakcjonujący tryb życia, nie różniący się znacząco od tego, który wiedli przed zakażeniem. Ryzyko, że zakażą innych znacząco wówczas maleje. Jak pokazują badania, większość osób jest gotowa wykonać test w kierunku HIV, jeżeli tylko zostanie do tego odpowiednio zachęcona.  

Europejski Tydzień Testowania na HIV ma również zachęcić pracowników służby zdrowia oraz osoby zajmujące się testowaniem do zlecania badań, gdy tylko uznają to za zasadne. „Lekarz i pielęgniarki mają największy wpływ na zachowania swoich pacjentów i zalecenie wykonania takiego badania pochodzące z ich ust prawie zawsze jest realizowane. Należy jednak pamiętać o odpowiednim poradnictwie przed testem, aby pacjent wiedział co oznaczać będzie wynik (zarówno ujemny jak i dodatni) i co będzie się dalej z nim działo, gdyby okazało się, że jest zakażony. Niestety lekarze i pielęgniarki mają dużo do nadrobienia zanim będą w stanie rzetelnie i z empatią przeprowadzić taką rozmowę. Należy pamiętać, że każdy pacjent ma prawo wykonać badanie w kierunku zakażenia HIV anonimowo. Co najważniejsze, nie można nikogo zmusić do poddania się badaniu, pacjent musi wręcz wyrazić przed testem choćby ustną zgodę na badanie” – dodaje Szetela.  

Wiesław Sokoluk jasno tłumaczy na czym polega kłopot z rozprzestrzenianiem się wirusa: „HIV ma dwie cechy, które zwiększają ryzyko transmisji. Jest demokratyczny – każdy z nas, niezależnie od statusu społecznego, wyglądu, płci i orientacji seksualnej, musi brać pod uwagę możliwość zakażenia w drodze kontaktów seksualnych. Druga jego właściwość jest taka, że nie daje sygnałów, które jasno wskazywałyby na to, że się zakaziliśmy. Sygnały tuż po zakażeniu są niespecyficzne i bardzo łatwo je przeoczyć. Następnie wirus przechodzi w fazę bezobjawową, która może trwać nawet do 15 lat. Stąd nie możemy wiedzieć o jego obecności w organizmie jeżeli nie wykonamy badania w kierunku HIV. W tym czasie możemy zakażać inne osoby. Każdy kto przyjmie do wiadomości, że jego też to może dotyczyć powinien odwiedzić Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny”.  

Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza wszystkich chętnych do wykonania testu w kierunku HIV (anonimowo, poufnie, bezpiecznie i bezpłatnie) do odwiedzenia Punktu Konsultacyjno- Diagnostycznego przy ulicy Chmielnej 4 w Warszawie (przychodnia IZIS). W dniach 22 – 29 listopada Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00 – 19.00. Wynik będzie możliwy do odbioru jeszcze tego samego dnia!

Więcej informacji na temat testowania w kierunku HIV oraz pełna lista Punktów Konsultacyjno - Diagnostycznych znajduje się pod adresem www.skaids.org. Więcej o akcji można przeczytać na: www.hivtestingweek.eu.  

Kontakt dla mediów:

Maciej Nazarewicz

Społeczny Komitet ds. AIDS

rzecznik prasowy

@: maciej.nazarewiczatskaids.org

#: +48 530 33 45 77

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny Społecznego Komitetu ds. AIDS ul. Chmielna 4 Warszawa („IZIS”)  

Godziny pracy w dniach 22 – 29 listopada (Europejski Tydzień Testowania)

Pon – Pt: 10.00 – 19.00  

Godziny pracy w dniach 2 – 6 grudnia (Warszawski Tydzień Testowania)

Pon – Pt: 10.00 – 19.00  

Godziny pracy w pozostałe dni roku:

Pon – Czw: 15.00 – 19.00 (wynik następnego dnia)

Pt: 11.00 – 15.00 (wynik możliwy tego samego dnia)