Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania na HIV. Przyłącz się do akcji: powiedz TAK dla testu na HIV! Zadbaj o zdrowie - swoje i partnera/ki.

W dniach 20 - 27 listopada 2015 roku odbędzie się Europejski Tydzień Testowania na HIV. Społeczny Komitet ds. AIDS, prowadzący punkty anonimowego i bezpłatnego testowania na HIV w Warszawie i Płocku, już po raz trzeci przyłączy się do obchodów tej międzynarodowej inicjatywy, w której bierze udział ponad 400 organizacji z całej Europy.

Europejski Tydzień Testowania jest doskonałą okazją, aby porozmawiać o HIV i pokazać odbiorcom korzyści płynące z wczesnego wykrycia zakażenia wirusem. Jest to szczególnie ważne w przypadku kraju takiego jak Polska, gdzie, wg szacunków epidemiologów, nawet 50 - 70 proc. osób żyjących z HIV nie jest tego świadoma! Co roku wzrasta liczba nowo wykrytych zakażeń HIV (w roku 2014 było ich 1085). Według danych Państwowego Zakładu Higieny (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego) od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 2015 r. stwierdzono zakażenie HIV u 19.120 osób, odnotowano 3.246 zachorowań na AIDS i 1.299 zgonów w wyniku choroby. Wiedza o stanie zdrowia jest podstawą, by w porę rozpocząć leczenie i zapobiec rozwojowi choroby. Dzięki niej możemy uchronić swojego partnera/ partnerkę przed nieświadomym zakażeniem.

Test na HIV jest przejawem odpowiedzialności i troski o zdrowie - zarówno nasze jak i partnera seksualnego. Aby go wykonać wystarczy przyjść do Punktu Konsultacyjno - Diagnostycznego w godzinach jego pracy. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia ani specjalnie się do niego przygotowywać. Badanie w kierunku HIV to jedyny sposób, by dowiedzieć się czy jesteśmy zakażeni wirusem czy nie. Nie powie nam o tym żadne inne badanie, ani objawy u osoby zakażonej, których może nie być. Wykonanie testu jest anonimowe, bezpłatne i zajmuje tylko 15 minut a odbiór wyniku możliwy jest nawet tego samego dnia . Klient Punktu Testowania przez cały czas pozostaje anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik odbiera się osobiście, na podstawie numeru badania i hasła, ustalonego wcześniej - wymienia Izabela Pazdan, koordynatorka PKD przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie oraz Medycznej 19 w Płocku.

Niestety w naszym kraju wciąż zbyt mało osób decyduje się na wykonanie testu na HIV (wg optymistycznych szacunków najwyżej co dziesiąty Polak). To zdecydowanie jeden z najniższych wyników w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. W dalszym ciągu pokutuje przeświadczenie, że „HIV mnie nie dotyczy”, podczas gdy jest zupełnie inaczej. Na zakażenie narażony jest każdy, kto podejmuje niezabezpieczone (prezerwatywą) kontakty seksualne z partnerem/ką o nieznanym statusie serologicznym (zakażony/ niezakażony).

Europejski Tydzień Testowania został zainicjowany w 2013 roku przez organizację HIV in Europe (http://hiveurope.eu/), a wspiera go wiele międzynarodowych organizacji i instytucji, w tym UNAIDS i Komisja Europejska. W Polsce do akcji przyłączyło się wiele organizacji pozarządowych, w tym: Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z Nami”, Stowarzyszenie Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS "Jeden Świat”, Stowarzyszenie Podwale Siedem, Fundacja Edukacji Społecznej, Zjednoczenie „Pozytywni w Tęczy” i wiele innych.

Społeczny Komitet ds. AIDS (www.skaids.org oraz www.facebook.com/spolecznykomitet) jest organizacją pozarządową non-profit, powołaną i formalnie zarejestrowaną w lutym 1993 roku z inicjatywy osób od szeregu lat związanych z problematyką zapobiegania zakażeniom HIV, opieką nad osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. Społeczny Komitet ds. AIDS (KRS: 0000047332) jest uprawniony do otrzymywania 1% podatku od osób fizycznych (Organizacja Pożytku Publicznego).

GODZINY PRACY PUNKTÓW w trakcie Europejskiego Tygodnia Testowania (20-27.XI.2015):

Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny w Warszawie
Godziny pracy:
poniedziałek - piątek 10.00 - 19.00

UWAGA: Ostatni klient (na zlecenie testu) przyjmowany jest 15 minut przed końcem pracy Punktu.

Adres:
ul. Chmielna 4, Warszawa
tel. IZIS - (22) 826 47 61 lub SKA - (22) 629 15 89

SPRAWDŹ JAK DO NAS TRAFIĆ - KLIKNIJ !

Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny w Płocku
(przy Oddziale Obserwacyjno - Zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego)

Godziny pracy:
wtorek 15.00 - 18.00
czwartek 15.00 - 18.30

UWAGA: Ostatni klient (na zlecenie testu) przyjmowany jest 15 minut przed końcem pracy Punktu.

Adres:
ul. Medyczna 19, PŁOCK
tel. (24) 364 62 15 (od 7.00 do 14.30)

SPRAWDŹ JAK DO NAS TRAFIĆ - KLIKNIJ !

 

ANONIMOWO, BEZPŁATNIE, PEWNIE, BEZPIECZNIE, POUFNIE, BLISKO.

===> Co warto wiedzieć o badaniu w kierunku HIV? <===
===> PKD Chmielna 4 (Warszawa) <===
===> PKD w Płocku <===

KONTAKT:

Maciej Nazarewicz
rzecznik prasowy
Społeczny Komitet ds. AIDS
maciej.nazarewiczatskaids.org
+48 530 33 45 77

Izabela Pazdan
koordynatorka projektu
Społeczny Komitet ds. AIDS
izabelalondonathotmail.com
+48 602 713 414

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ ?

http://www.skaids.org/pl/test-na-hiv
http://www.skaids.org/pl/punkt-konsultacyjno-diagnostyczny-w-plocku
http://www.skaids.org/pl/punkt-konsultacyjno-diagnostyczny-w-warszawie
http://www.skaids.org/europejski-tydzien-testowania-2015
 

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA Facebook’u:

https://www.facebook.com/events/1641759822708009/

TEST NA HIV W PŁOCKU * SZYBKO * TEST NA HIV * POUFNIE * BADANIE NA HIV PŁOCK* BEZPIECZNIE * TEST NA HIV PŁOCK * BLISKO * TEST W KIERUNKU HIV PŁOCK* ANONIMOWO * BADANIE W KIERUNKU HIV PŁOCK* BEZPŁATNIE * HIV PŁOCK * TEST NA HIV W WARSZAWIE * SZYBKO * TEST NA HIV CHMIELNA * POUFNIE * BADANIE NA HIV * BEZPIECZNIE * TEST NA HIV * BLISKO * TEST W KIERUNKU HIV * ANONIMOWO * BADANIE W KIERUNKU HIV * BEZPŁATNIE * HIV WARSZAWA