Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Konferencja prasowa SafeGames Polska - Nowy Wspaniały Świat

„Świętuj bezpiecznie, świętuj odpowiedzialnie” – to hasło kampanii edukacyjno - informacyjnej,
którą Społeczny Komitet ds. AIDS będzie realizował w trakcie turnieju Euro 2012.

Kampania, adresowana zarówno do kibiców jak i społeczności lokalnej, ma na celu informowanie oraz uwrażliwianie na konsekwencje, jakie mogą nieść z sobą ryzykowne zachowania podejmowane w trakcie mistrzostw (przypadkowy sex, alkohol i narkotyki).

„Po raz pierwszy w Polsce mamy do czynienia z projektem międzysektorowym na taką skalę. Trzy
agendy rządowe (Krajowe Centrum ds. AIDS, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Główny Inspektorat Sanitarny) i ponad dwudziestu wspaniałych partnerów ze środowiska organizacji
pozarządowych przyłączyło się do nas by wspólnie realizować cele kampanii” – mówi Tomasz
Małkuszewski, przewodniczący Społecznego Komitetu ds. AIDS inaugurując kampanię.

Kampania zwraca uwagę na polską politykę narkotykową – wciąż wyjątkowo restrykcyjną jak na europejskie standardy. „Safe Games jest dla nas ważnym projektem, ponieważ jasno pokazuje, jak różne są nasze regulacje prawne, wobec osób używających narkotyków, od regulacji w innych częściach Europy. Kibice, którzy przyjadą do nas się bawić, mogą nie być świadomi faktu, że to, co jest akceptowane w ich kraju, w Polsce traktowane będzie jako poważne przestępstwo. (…) Safe Games pokazuje, jak bawić się mądrze, bezpiecznie i z głową” - podkreśla Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej.

„Bezpieczeństwo podczas mistrzostw to niezwykle istotna kwestia, dlatego bardzo ważne jest mówienie o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z podejmowania przypadkowych kontaktów seksualnych. Włączyłem się w kampanię Safe Games, ponieważ zdaję sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa edukacja. Trzeba mówić wprost, jakie mogą być konsekwencje pójścia z kimś do łóżka bez zabezpieczenia” – apeluje piłkarz Piotr Świerczewski. W 2002 roku piłkarz razem z pięćdziesięcioma innymi sławami footballu wziął udział w realizacji teledysku do piosenki Live for Love United, która symbolizowała działania na rzecz zapobiegania zakażeniom HIV.

Kampania będzie działać kompleksowo. „W przygotowanych przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii materiałach edukacyjnych mówimy o pigułce gwałtu oraz innych substancjach psychoaktywnych, które mogą być używane przy przestępstwach seksualnych lub podczas zwykłej, ordynarnej kradzieży. Uruchomiliśmy specjalny telefon alarmowy, również dla obcokrajowców. Dzwoniąc pod specjalny numer będzie można uzyskać kompleksowe wsparcie” – tłumaczy dyrektor Piotr Jabłoński.

W ramach kampanii Safe Games wolontariusze rozdadzą prezerwatywy oraz ulotki informacyjne. Będą one zawierały adresy i ważne numery kontaktowe, takie jak informacja turystyczna, telefon zaufania HIV/AIDS, narkotykowy telefon interwencyjny, policja, pogotowie, straż pożarna. Działania wolontariuszy obejmą swym zasięgiem pięć polskich miast: Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawę i Wrocław.

PARTNERZY PROJEKTU:

Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii

Krajowe Centrum ds. AIDS

Główny Inspektorat Sanitarny

Astra Youth
Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej Parasol
Global Drug Policy program, Open Society Foundations
Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami"
Stowarzyszenie Pacjentów Substytucyjnych JUMP'93
Krytyka Polityczna
Kampania Przeciw Homofobii
Stowarzyszenie Lambda Warszawa
Fundacja La Strada
Stowarzyszenie „Mały Książę"
Stowarzyszenie „Podwale Siedem”
Polska Sieć Polityki Narkotykowej
Fundacja Pomorski Dom Nadziei
Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton”
Stowarzyszenie „SIEĆ PLUS”
Stowarzyszenie SPADOCHRON
Stowarzyszenie Program STACJA