Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Zaproszenie na debatę "Narkotyki: koniec wojny?"

Serdecznie zapraszamy na konferencję "Gazety Wyborczej" i Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej. Wybitni mężowie stanu przedstawią nam argumenty, przemawiające za tym, że czas skończyć wojnę z narkotykami i przestać karać za ich używanie.

Walczyć należy z gangami, osoby uzależnione leczyć, zaś pozostałych użytkowników środków psychoaktywnych (w tym alkoholu i nikotyny) edukować. Posłuchamy m.in. byłego prezydenta Brazylii Fernando Cardoso, Richarda Bransona, założyciela Virgin Group, a także Aleksandra Kwaśniewskiego, który jako prezydent sankcjonował najsurowsze w Europie prawo antynarkotykowe, a teraz przystąpił do Światowej Komisji i głosi potrzebę dekryminalizacji.

Na świecie narasta przekonanie, że wojna narkotykami została przegrana. Bezwzględnie egzekwowany prawem karnym zakaz używania wszelkich substancji uznanych za narkotyki i obrotu nimi, nie przyniósł ani ograniczenia popytu, ani klęski narkobiznesu. Imperium zbrodni kwitnie, a cierpią palacze skrętów na imprezach i narkomani. Drakońskie prawo każe państwom trwonić krocie na walkę, która rodzi skutki przeciwne do zamierzonych.

W Polsce ofiarą wojny z narkotykami padło m.in. około 350 tys. zatrzymanych i skazanych w ostatnich 10-11 latach za posiadanie małych ilości narkotyków, głównie konopi. Prawo nie dosięga handlarzy, a niszczy niewinnych ludzi. Powszechny lęk przed narkotykami sprawia, że większość opinii publicznej wspiera wojnę z narkotykami. A połączony z przyzwoleniem na alkoholizm umacnia zakłamanie, że same zakazy, kary i potępienie coś dają.

Chcemy, by międzynarodowe autorytety zderzyły argumenty z rzecznikami polskiej opinii publicznej, specjalistami i politykami (zaproszeni będą zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy kryminalizacji narkotyków). Chcemy wyjaśnienia wątpliwości, obnażenia przesądów i rozproszenia obaw. Potrzeba nam debaty, zmiany myślenia i reformy prawa.

Relacja z debaty zostanie przedstawiona m.in. na profilu facebook SKA oraz na łamach "Gazety Wyborczej".

Debata jest otwarta dla wszystkich. Zainteresowani uczestnictwem w charakterze gości na sali są proszeni o e-mail na adres: debata-narkopolacyatgazeta.pl lub zgłoszenie telefoniczne: 22 555 42 79.

Debata odbędzie się 24 października 2012 r., w godz. 16.30-20.00, w redakcji "Gazety Wyborczej", ul. Czerska 8/10, Warszawa (wejście od Czerniakowskiej)

Program

- 16.30 Wstęp "Zaczynamy debatę nad tym, jak w Polsce traktować narkotyki".

- 16.50 Kora Jackowska, Kamil Sipowicz - ich opinia o polityce narkotykowej w Polsce.

- 17.00 PANEL I: Polska debata o polityce narkotykowej.

Prowadzi: Maciej Stasiński: czy coś trzeba zmienić? Co konkretnie? Jak?

Uczestnicy: dr Mariusz Sokołowski, rzecznik policji, Agnieszka Sieniawska, prawniczka w programie Rzecznika Praw Osób Uzależnionych, Marek Balicki, Jolanta Koczurowska, Monar

Komentarze: Barbara Labuda, Wiktor Osiatyński, Robert Rutkowski, Jacek Charmast, Krystyna Karwicka.

- 18.00 PANEL II: Międzynarodowa debata z udziałem członków Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej.

Prowadzą: Maciej Stasiński i Kasia Malinowska-Sempruch: opinie gości o regulacjach prawnych oraz popularnych w Polsce wojennych postawach w polskiej polityce narkotykowej.

Uczestnicy: Fernando Henrique Cardoso, Richard Branson, Ruth Dreyfuss, Michel Kazatchkine

Komentarz: Aleksander Kwaśniewski: Jaka lekcja dla Polski wynika z przekazu Komisji?

- 19.00 Polscy politycy w dyskusji z gośćmi ze Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej:

Ewa Kopacz lub Jarosław Gowin, Paulina Piechna-Więckiewicz, Janusz Palikot, Bolesław Piecha, Wiktor Osiatyński oraz Fernando Henrique Cardoso, Richard Branson, Ruth Dreyfuss, Michel Kazatchkine

- 19.25 Dyskusja z udziałem gości na sali.

- 19.50 Wnioski z debaty podsumowujące głosy gości.

- 20.30 Zakończenie debaty.

Serdecznie zapraszamy! 
 

Źródło informacji: http://wyborcza.pl/narkopolacy/1,101637,12602954,Zaproszenie_na_debate__Narkotyki__koniec_wojny__.html#ixzz29vqyZWe5