Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Polityka narkotykowa jako narzędzie wykluczenia. Film o polityce narkotykowej walczy o nominację do Oskara.

W najbliższy piątek podczas festiwalu filmowego Watch Docs w Warszawie zaprezentowany zostanie kilkakrotnie już nagradzany (a obecnie na krótkiej liście do nominacji do Oskara) dokument Eugene Jareckiego pt. "Dom, w którym mieszkam", będący krytyczną analizą amerykańskiej, wewnętrznej polityki narkotykowej, jawiącej się jako skuteczne narzędzie wykluczania lub dyscyplinowaia niewygodnych mniejszości: http://watchdocs.pl/dom__w_ktorym_mieszkam-film-32-pl.html

 

Dokument opowiada o konsekwencjach amerykańskiej "wojny z narkotykami", która w ciągu 40 lat przyniosła w Stanach Zjednoczonych 45 milionów aresztowań, rozpychając tamtejszy system więziennictwa do ogromnych rozmiarów i niszcząc ubogie, wymagające pomocy, a nie represji, społeczności. Choć blisko połowa więźniów w Stanach odbywa karę za przestępstwa związane z narkotykami, substancje te są tańsze, czystsze i bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Represyjna polityka narkotykowa nie jest więc skuteczną strategią radzenia sobie z problemami wynikającymi z istnienia narkotyków, a raczej narzędziem dyskryminacji i represjonowania niewygodnych mniejszości (ponad połowa odbywających karę więzienia za przestępstwa narkotykowe w Stanach Zjednoczonych to Afro-Amerykanie). Nakręcony w ponad dwudziestu stanach film Jareckiego dokumentuje wstrząsające historie ze wszystkich poziomów wojny narkotykowej w Ameryce - opowiedziane przez dilera, matkę w żałobie, oficera policji narkotykowej, senatora, więźniarkę, sędziego - i zadaje pytania: co wywołało tę wojnę? co ją utrwala? i co można zrobić, aby ją powstrzymać?

"Dom, w którym mieszkam" eksponuje tragedię masowych aresztowań w Stanach Zjednoczonych i skalę nieszczęść wyrządzanych przez globalną wojnę z narkotykami. Choć Stany Zjednoczone przodują w takim podejściu, nie są jedynym krajem na świecie, w którym ludzie trafiają do więzienia za przestępstwa nakrotykowe bez użycia przemocy. W Polsce często słyszymy, że choć kara więzienia za posiadanie narkotyków jest przewidziana w naszym prawie, rzadko się po nią sięga. Ten film może zainspirować nas do dyskusji o tym, jak daleko idące konsekwencje społeczne może mieć kryminalizowanie posiadania narkotyków - mówi Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations.

Projekcji towarzyszyć będzie debata "Wojna z narkotykami jako narzędzie wykluczenia", w której udział wezmą: Christopher St. John, producent filmu, Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations, Prof. Wiktor Osiatyński oraz Mathieu Tromme, analityk badający m.in. regiony Ameryki Środkowej i Azji Południowo-Wschodniej. Spotkanie poprowadzi Piotr Pacewicz. Wstęp bezpłatny. Po debacie zapraszamy na lampkę wina i poczęstunek.

Piątek, 14 grudnia godz. 18:45 (pokaz filmu) i 20:30 (debata). Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A w Warszawie.

Pokaz filmu także w sobote 15 grudnia o godz. 15:45 w kinie Muranów.

Serdecznie zapraszamy!