Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Relacja z Nocy Czerwonej Kokardy

W Światowy Dzień AIDS na jednej scenie artystki apelowały do kobiet: „Badajcie się na HIV!”. Okupnik, Mucha, Frycz, Urbaniak, Novika i Natu zagrały i zaśpiewały podczas Nocy Czerwonej Kokardy  

1 grudnia 2012r., w Światowy Dzień AIDS, można było usłyszeć wspólny głos artystek, które poprzez swoje zaangażowanie w Noc Czerwonej Kokardy dały wyraz poparcia dla testowania w kierunku HIV, a także poszerzania świadomości społecznej dotyczącej tego problemu.  

Noc Czerwonej Kokardy to coroczna impreza organizowana przez Społeczny Komitet ds. AIDS. W tym roku, dzięki ogromnemu wsparciu i społecznemu zaangażowaniu biznesu, tj. firm M A C Cosmetics, Levi’s i DUREX, wydarzenie mogło być zrealizowane na nieporównywalną do poprzednich lat skalę.  

„Z ogromną przyjemnością wsparliśmy w tym roku działania Społecznego Komitetu ds. AIDS, przekazując stowarzyszeniu czek na kwotę 100 tys. złotych, pochodzących ze sprzedaży produktów M·A·C VIVA GLAM w Polsce. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie działający od 1994r. M·A·C AIDS Fund, którego celem jest wspieranie profilaktyki oraz pomoc kobietom, mężczyznom i dzieciom dotkniętym HIV/AIDS na całym świecie. Corocznie 100% dochodu ze sprzedaży pomadek i błyszczyków VIVA GLAM jest przekazywane na walkę z HIV/AIDS. Noc Czerwonej Kokardy odbyła się po raz pierwszy z naszym udziałem, ale mam nadzieję, że w przyszłości dzięki naszej współpracy stanie się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalno- społecznych, poruszających problem HIV/ AIDS” – komentowała Agnieszka Sikora – Marzec, Brand Manager marki M·A·C Cosmetics w Centralnej Europie.

Na scenie warszawskiego klubu BASEN wystąpiły: Tatiana Okupnik, Mika Urbaniak, Kasia „Novika” Nowicka oraz Natalia Przybysz, która zakończyła wieczór  niezwykle brawurowym wykonaniem piosenek Janis Joplin. Między popisami wokalnymi artystek można było zobaczyć fragmenty spektaklu „Miss HIV” w wykonaniu Anny Muchy oraz Olgi Frycz. Nad wszystkim sprawował pieczę Maciej Kowalewski, który podjął się wyreżyserowania całego spektaklu. Z roku na rok na całym świecie coraz więcej osób w Światowy Dzień AIDS przypina sobie do ubrania czerwoną kokardę, symbol solidarności z ludźmi dotkniętymi HIV i AIDS. Niezwykle cieszy fakt, że w tym roku zrobiły to również polskie gwiazdy. 

„Jeżeli mogę wesprzeć akcję, która zwróci uwagę na problem HIV to robię to z przyjemnością. Tym bardziej, że moje wsparcie polega na śpiewaniu, a ja to uwielbiam! Już od dawna problem AIDS nie jest kojarzony wyłącznie ze środowiskiem osób homoseksualnych czy przyjmujących narkotyki. Mam nadzieję, że Noc Czerwonej Kokardy „namówi" jak największą liczbę kobiet do testowania się na HIV” – deklarowała Tatiana Okupnik, która bez wahania zgodziła się wziąć udział w koncercie.   

W podobnym tonie wypowiadała się Natalia Przybysz: „Postanowiłam wziąć udział w Nocy Czerwonej Kokardy i zaśpiewać, aby w ten sposób zaapelować do kobiet, by badały się na HIV, dbając tym samym o zdrowie swoje i swoich bliskich. Znając swój status serologiczny można uniknąć wielu nieszczęść i w razie konieczności w porę zareagować”.  

Jak podaje najnowszy raport UNAIDS w 2011 r. około 2,5 miliona osób zakaziło się HIV, a liczbę osób żyjących z HIV na całym świecie szacuje się obecnie na 34 miliony. W Polsce statystycznie 3 osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu. Jednak wielu Polaków uważa, że zakażenie HIV ich nie dotyczy. Tylko jedna na dziesięć osób podejmujących ryzykowne zachowania seksualne przynajmniej raz w życiu wykonała test w kierunku HIV. Tymczasem wiadomo, że wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia, które przyczynia się do przedłużenia życia i poprawy jego jakości.  

Dla Kasi „Noviki” Nowickiej, koncert to przede wszystkim idealny sposób, aby trafić z przekazem do szerokiej publiczności: „Noc Czerwonej Kokardy to świetna okazja by przypomnieć Polkom, że HIV istnieje i dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że testowanie na HIV powinno być czymś naturalnym i pozbawionym negatywnych konotacji".  

„Jestem ogromnie wdzięczna naszym partnerom, wspólna organizacja tego wyjątkowego koncertu pokazała, że coś w Polsce zaczyna się zmieniać, stajemy się bardziej świadomi i otwarci wobec HIV. Mam nadzieję, że po tej kampanii kobiety zaczną odwiedzać nasze punkty równie chętnie jak mężczyźni - adresy i godziny przyjęć są dostępne na www.projekttest.pl" – podsumowuje Agata Kwiatkowska ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, autorka kampanii społecznej Projekt Test.  

W specjalnie przygotowanej alei profilaktycznej, za sprawą organizacji pozarządowych, które prezentowały swoje materiały informacyjne i publikacje, można było dowiedzieć się wszystkiego o testowaniu, profilaktyce HIV/ AIDS oraz bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych.   

Szczegóły na www.facebook.com/projekttest oraz www.projekttest.pl 

KONTAKT: Maciej Nazarewicz – rzecznik prasowy – Społeczny Komitet ds. AIDS #: 530 33 45 77 @: maciej.nazarewiczatskaids.org

Zdjęcia autorstwa Dominiki Szeląg: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.408026462598707.92382.11049635...