Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Wojna czy regulacja? Spotkanie z Eduardo Vergara, szefem Asuntos del Sur, najbardziej wpływowego think-tanku w Ameryce Południowej

Krytyka Polityczna zaprasza na spotkanie z Eduardo Vergara, szefem Asuntos del Sur, najbardziej wpływowego think-tanku w Ameryce Południowej.

Nie minął jeszcze rok od kroku Boliwii, która domagając się wykreślenia liści koki ze spisu substancji zakazanych, wystąpiła z ONZ-owskiej Jednolitej Konwencji o Środkach Odurzających, ani nawet pół roku, od kiedy urugwajski prezydent skierował do parlamentu projekt ustawy proponujący legalizację nie tylko używania i posiadania, ale także produkcji i handlu marihuaną, a znów kraje Ameryki Łacińskiej są w awangardzie światowej debaty nt. polityki narkotykowej. I być może znalazły sposób, by zmusić do zabrania w niej głosu także inne państwa (K.Malinowska-Sempruch, www.narkopolityka.pl)

Spotkanie z Eduardo Vergara poprowadzi Maciej Stasiński z Gazety Wyborczej.

4 marca, poniedziałek, godz. 19.00, Foksal 16, IIp.

Ameryka Łacińska to obszar prawdziwej klęski. Ofiary wojny z narkotykami można liczyć w tysiącach żyć ludzkich, a statystyki wciąż rosną. Musimy zmienić naszą politykę, ponieważ dotychczasowe podejście to tylko zamiatanie problemu pod dywan. Wierzę, że legalizacja narkotyków i odzyskanie czarnego rynku z rąk zorganizowanych grup przestępczych pozwoli w końcu na poszanowanie praw użytkowników. Jednostki będą mogły w końcu same decydować o tym, co robić ze swoim ciałem. Kiedy uznają to za konieczne, będą mogły szukać i prosić o pomoc, bez społecznego piętna bycia przestępcą– uzasadnia Eduardo Vergara.

Nagranie programu w Al Jazeera z udziałem Eduardo Vergara

O gościach:

Eduardo Vergara – dyrektor Asuntos del Sur (ADS) – think tanku działającego w Chile i w Argentynie, uznanym w rankingu „Foreign Policy Magazine” w 2011 roku za drugą najbardziej wpływową instytucję badającą relacje społeczne w Ameryce Łacińskiej. W ADS zajmuje się głównie przygotowywaniem przestrzeni i wprowadzaniem ważnych tematów do debaty publicznej w tym regionie świata.  Wśród bieżących projektów znajduje się m.in. wzmacnianie lokalnych liderów spośród młodych aktywistów, czy prowadzenie badań i analiz nad postrzeganiem i spożywaniem narkotyków. Vergara przygotowuje aktualnie film dokumentalny o polityce narkotykowej i towarzyszących jej w regionie Ameryki Łacińskiej mitach i tabu. Aktywnie włącza się w prace nad tematem polityki narkotykowej również na poziomie ponadregionalnym, współpracując z organizacjami z Meksyku, Stanów Zjednoczonych czy Środkowej Ameryki.

Maciej Stasiński –  ukończył studia na Wydziale Iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie pracuje jako dziennikarz w „Gazecie Wyborczej” w dziale zagranicznym. Zajmuje się problematyką hiszpańską i krajów Ameryki Łacińskiej, o której napisał wiele reportaży.

Więcej informacji: www.narkopolityka.pl

Streaming on line dostępny na kanale Krytyki Politycznej
Nagranie audio dostępne w kilka dni po wydarzeniu na profilu mix cloud

Spotkanie odbywa się przy wsparciu Global Drug Policy program w Open Society Institute