Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Co tak naprawdę wiemy o HIV w Polsce? Premiera książki Jakuba Janiszewskiego

Zapraszamy na premierowe spotkanie wokół książki Jakuba Janiszewskiego Kto w Polsce ma HIV? w czwartek 20 czerwca o godz. 19.00 w warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej (ul. Foksal 16, II p.).

W debacie udział wezmą:

Jakub Janiszewski (autor książki, publicysta TOK FM),

Anna Marzec-Bogusławska (dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS),

Mariusz Kurc (czasopismo „Replika”),

Magdalena Rosińska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny).

Prowadzenie: Jacek Żakowski (tygodnik „Polityka”).

Książka Kto w Polsce ma HIV? Jakuba Janiszewskiego dotyka kluczowego problemu – uprzedzeń wobec osób żyjących z HIV/AIDS. Autor zastanawia się dlaczego, przy postępujących osiągnięciach medycyny, życie samych chorych toczy się w ukryciu, na marginesie społeczności zdrowych. Zdrowi przedstawiciele społeczeństwa zdają się nie zauważać „realności” choroby. Autor analizuje stan zdrowia publicznego w Polsce, szczególnie w kontekście epidemiologicznym, pyta, jak funkcjonują instytucje, organizacje pozarządowe w aktualnych warunkach prawno-finansowych oraz jaką strategię prewencji najlepiej przyjąć w przyszłości.

Cytat z okładki:

„Mamy sukces – mówi Ministerstwo Zdrowia, gdy przychodzi do rozmowy o polskiej epidemii HIV/AIDS. – Stworzyliśmy skuteczne instytucje, dobre systemowe rozwiązania, gęstą sieć organizacji pozarządowych. Radzimy sobie” - dodaje i idzie spać.

Książka Jakuba Janiszewskiego jest próbą interpretacji tego sennego marzenia. Bo to nie jest zwykły sen. To sen kogoś, kto łamie prawa reprodukcyjne, lekceważy mniejszości seksualne, ściga użytkowników narkotyków, nie prowadzi sensownej edukacji seksualnej, zapomniał o działaniach prewencyjnych, ma słaby trzeci sektor i mało przyjazną służbę zdrowia. A jednak śpi, jakby problem nie był jego. A jeśli nie jego – to czyj? Kto w Polsce ma HIV?

Jakub Janiszewski - (1977) felietonista, reportażysta i dziennikarz radiowy. Był krytykiem teatralnym w Życiu Warszawy oraz redaktorem prowadzącym dział teatralny w Informatorze Kulturalnym Stolicy. Współpracował m.in. z Polskim Radiem, miesięcznikami Machina i Max. Publikował w Teatrze i Scenie. Od 2004 prowadzi audycje radia TOK FM. Jest jednym z autorów satyrycznej audycji Blog FM, następnie Nisza, jak teżKomentarze Radia TOK FM. Od października 2012 prowadzi w dni powszednie audycję Połączenie. Jest również reportażystą Gazety Wyborczej. Jednym z jego głośniejszych tekstów jest Kręciła mnie taka moc w nim – reportaż o czterech kobietach zakażonych wirusem HIV przez Simona Mola.