Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Dlaczego Polacy boją się badań w kierunku HIV?

Z danych European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) wynika, że w Polsce spośród wszystkich osób zakażonych HIV nawet do 70% nie jest świadomych swojego zakażenia. Wcześniej lub później zachorują na AIDS, w międzyczasie mogą zakazić swoich partnerów seksualnych, a gdy trafią do szpitala z rozpoznanym AIDS, koszt leczenia będzie ogromny. Tymczasem, jak pokazują badania prof. Zbigniewa Izdebskiego, jedynie 9% z nas kiedykolwiek przetestowało się w kierunku HIV. 

Za nami kolejne obchody Światowego Dnia AIDS (1 grudnia). Z tej okazji Społeczny Komitet ds. AIDS już po raz dziewiąty zaprasza na Warszawskie Dni Testowania (2 – 6 grudnia). Każda osoba podejmująca ryzykowne kontakty seksualne, niezależnie od płci, wieku, orientacji seksualnej czy statusu społecznego narażona jest na zakażenie HIV. Dlaczego zatem nie robimy testów w kierunku HIV tak chętnie, jak mieszkańcy innych krajów?  

„Przede wszystkim odczuwamy lęk przed dodatnim wynikiem. W świadomości znacznej części społeczeństwa HIV oznacza wyrok, a tak przecież nie jest. Dodatkowo obawiamy się stygmatyzacji. Towarzyszy nam również - nieuzasadnione, ale jednak - poczucie wstydu. Ludzie obawiają się również braku anonimowości i poufności podczas wykonywania badania. Często nie zdają sobie sprawy, że na terenie kraju istnieje sieć Punktów Konsultacyjno -  Diagnostycznych, gdzie bezpłatnie i w pełni anonimowo można wykonać test na HIV” – tłumaczy Bartosz Szetela z Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jego zdaniem za obecny stan rzeczy można częściowo obwinić nie zawsze dobrą relację między pacjentami a lekarzami. Czasami uniemożliwia ona przeprowadzenie otwartej i szczerej rozmowy na temat np. życia seksualnego czy ryzyka zakażenia w wyniku innych działań, takich jak używanie narkotyków we wstrzyknięciach.  

„Warszawskie Dni Testowania są doskonałą okazją, by odwiedzić Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny. Test na HIV jest nie tylko wyrazem troski o swoje zdrowie, ale także o zdrowie naszego partnera. To dowód dojrzałości i odpowiedzialności. Samo badanie trwa dosłownie kilka minut natomiast poufna rozmowa z doradcą gwarantuje, że osoba, która się do nas zgłosi uzyska wyczerpującą i rzetelną wiedzę na temat samego testu oraz wyniku, niezależnie od tego czy będzie on ujemny czy dodatni. Przyjdź na Chmielną 4 w Warszawie. Zadbaj o swoje zdrowie. Kontroluj swoje zdrowie. Zrób test na HIV - szybko, poufnie, bezpiecznie, anonimowo i bezpłatnie” – zachęca Izabela Pazdan ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, koordynatorka akcji. Dzięki postępowi medycyny i farmaceutyki zakażenie HIV traktujemy jak chorobę przewlekłą, z którą można normalnie żyć i funkcjonować. Najpierw jednak musimy wiedzieć, czy jesteśmy zakażeni czy nie. Wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia, które umożliwia przedłużenie życia i poprawę jego jakości. 

„Niestety wciąż zbyt mało osób decyduje się na wykonanie testu w kierunku HIV. Polacy nie odnoszą ryzyka zakażenia do własnej osoby. Często myślą, że ten problem ich nie dotyczy. W dalszym ciągu pokutuje przeświadczenie, że na zakażenie narażone są określone grupy społeczne. Tymczasem każdy, kto podejmuje ryzykowne (bez zabezpieczenia) zachowania seksualne powinien się przetestować” – podkreśla Anna Marzec - Bogusławska, dyrektor  Krajowego Centrum ds. AIDS. Jednocześnie tłumaczy: „Sieć Punktów Konsultacyjno - Diagnostycznych jest coraz większa, pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy, gwarantując profesjonalną pomoc. Każdy, kto zgłosi się do Punktu będzie miał możliwość poufnej rozmowy z doradcą, zarówno przed jak i po wykonaniu testu”.  

Zdaniem Kasi Malinowskiej - Sempruch, dyrektor Global Drug Policy program w Open Society Foundations, konieczne jest jednak wzmocnienie obecnych działań oraz zdecydowanie lepsze ich finansowanie: „W ciągu ostatniej dekady świat osiągnął niewiarygodny postęp w zahamowaniu epidemii HIV. Coraz większa dostępność do skutecznego leczenia spowodowała, że liczba osób, które poddają się testom rośnie – chcą kontrolować swój stan zdrowia i korzystać z tego, co oferuje medycyna”. Bardzo mocno podkreśla fakt, że na tle innych europejskich krajów Polska ma wciąż bardzo niski wskaźnik wykonywanych testów na HIV. Według niej tzw. prewencja zdrowotna czyli branie odpowiedzialności za własne zdrowie nie jest mocną cechą Polaków. „Nie jest to również domena rządu, którego finansowanie w tej dziedzinie jest równie słabe jak nasze indywidualne decyzje” – stwierdza Malinowska- Sempruch.  

Społeczny Komitet ds. ADIS wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom organizuje rokrocznie Warszawskie Dni Testowania a także regularnie angażuje się w tworzenie kampanii społecznych, kierowanych do osób podejmujących ryzykowne zachowania. Tegoroczne Warszawskie Dni Testowania trwać będą przez cały tydzień, od 2 do 6 grudnia. Zapraszamy na Chmielną 4 w Warszawie. Punkt będzie czynny od 10.00 do 19.00. Test na HIV trwa tylko chwilę  – warto mieć go za sobą.  

Lista wszystkich PKD dostępna jest pod adresami: www.skaids.org oraz www.aids.gov.pl  

UWAGA: W Światowy Dzień AIDS (1 grudnia – niedziela) czynne jest nasze biuro, mieszczące się również przy ul. Chmielnej 4 (lok. 11) w Warszawie. Jesteśmy do Państwa dyspozycji!  

Kontakt dla mediów: 

Maciej Nazarewicz  

Społeczny Komitet ds. AIDS   rzecznik prasowy  

@: maciej.nazarewiczatskaids.org  

#: +48 530 33 45 77  

Koordynatorka projektu: 

Izabela Pazdan  

Społeczny Komitet ds. AIDS  

#: +48 602 713 414  

#: 22 629 15 89