Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Pożegnanie

W katastrofie samolotu Malaysian Airlines, w drodze na konferencję poświęconą epidemii HIV/AIDS w Melbourne, zginęło wielu wiodących naukowców, lekarzy, aktywistów organizacji pozarządowych.

Niektórych z nich poznaliśmy osobiście. Były to Osoby zaangażowane i pełne charyzmy. Liderzy.Wspaniałe, niezastąpione Osobowości. Bardzo ciepli ludzie. Nasi przyjaciele, po prostu. Za mało jest powiedzieć, że ceniliśmy ich mądrość i zaangażowanie, że byli także naszymi mentorami, bo bez ich wiedzy i bezkompromisowości w działaniu także nasze działania nie byłyby tak widoczne i klarowne. Przesłanie, które nieśli wraz ze swoją pracą i spojrzeniem na rozwiązywanie problemów medycznych i psychospołecznych wynikających z epidemii HIV/AIDS, było kluczem do tego, co w SKA sami chcieliśmy osiągać. Bardzo nam pomogli. Pełni wdzięczności, a teraz także bólu i smutku - dziękujemy Im za to. Rodzinie, Bliskim, Przyjaciołom składamy wyrazy głębokiego współczucia.  

Joep Lange - wspaniały lekarz, naukowiec, wspaniały Człowiek. Nie zapomnimy Jego obecności na konferencji 12-13 września w Warszawie “Modele opieki medycznej nad osobami używającymi narkotyków w drodze iniekcji. Praktyki międzynarodowe oraz polskie”. Poświęcił swój czas, aby podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem i zainaugurował wspaniałym, isnpirującym, mądrym  wykładem, którego tezy są aktualne do dziś, pierwszą sesję: “System opieki medycznej ze szczególnym uwzględnieniem terapii ARV osób czynnie uzależnionych w Europie i na świecie”. Możemy śmiało powiedzieć, że to była także inauguracja naszych działań adwokacyjnych i nadanie im właściwego kierunku.   

Martine de Schutter - nasza koleżanka z Civil Society Forum, wspaniała osoba, bardzo ciepła i mądra, do niedawna kierująca pracą CSF, ciekawa ludzi i ich opinii, znajdująca czas dla każdego kto chciał rozmawiać i pomagać. Ostatnio zawodowo związana z AIDS Action Europa, tak pisała o sobie:

"Throughout my (professional) life I hope to contribute to making the world a better place to live, work and love. My long-term experience abroad (working and living for 10 years in Argentina, Bolivia & the United States) and shorter-term missions to many countries in Latin America and (Eastern) Europe has added much value to my professional and personal life. As a cultural anthroplogist specialised in gender and sexual and reproductive health, including HIV/AIDS, pro-active defence of human rights and the right to good health is at the core of my work."

Mamy wrażenie, że nic nie będzie już takie samo. Stało się coś bardzo złego. Społeczność HIV/AIDS poniosła ogromną stratę. Ludzie bywają niezastąpieni. Oni są niezastąpieni.