Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Liczba nowych zakażeń HIV w Polsce wciąż wzrasta - odnotowuje się blisko 1 000 nowych przypadków rocznie

W 2013 roku zdiagnozowano w Polsce 998 nowych przypadków zakażenia HIV. To zdecydowanie więcej niż jeszcze 10 lat temu. Jak podaje Państwowy Zakład Higieny w 2004 roku wykryto 656 zakażeń HIV u osób mieszkających na terenie naszego kraju. Główna droga transmisji wirusa to niezmiennie kontakty seksualne.   

Społeczny Komitet ds. AIDS już po raz drugi jednoczy się z resztą Europy podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV (21-28 listopada 2014). Głównym celem akcji jest zwiększenie liczby osób testujących się w kierunku HIV oraz świadomości na temat tego zagadnienia. Znajomość swojego statusu serologicznego daje szansę na zapobiegnięcie nowym zakażeniom, a także odpowiednio wczesne podjęcie terapii antyretrowirusowej, która jest kluczowa dla zdrowego i normalnego funkcjonowania osoby żyjącej z HIV.  

Podobnie jak w roku ubiegłym hasłem przewodnim kampanii jest: „Rozmawiaj o HIV. Zrób test na HIV”. Ma ono zachęcić osoby podejmujące ryzykowne kontakty seksualne, by nie  obawiały się wykonania testu na HIV – jedynego sposobu umożliwiającego weryfikację  swojego stanu zdrowia. „Każda osoba aktywna seksualnie powinna wziąć pod uwagę,  możliwość zakażenia HIV. W trosce o swoje zdrowie i o zdrowie partnera, razem lub osobno, warto aby taki test był przeprowadzony na początku związku, przed rozpoczęciem  współżycia. Jeżeli w dalszej części relacji pozostaniemy dla siebie jedynymi partnerami  seksualnymi, to ryzyko zakażenia HIV jest znikome i sprowadza się do ewidentnych  kontaktów z krwią innych osób. W relacjach z niestałymi partnerami w znacznym stopniu  ryzyko zakażenia wirusem rozwiązuje prawidłowo użyta prezerwatywa. Warto znać swój  status serologiczny im wcześniej tym lepiej, ponieważ w przypadku dodatniego wyniku testu, prowadzenie leczenia jest znacznie prostsze i efektywniejsze.” – komentuje Tomasz  Małkuszewski, przewodniczący Społecznego Komitetu ds. AIDS oraz doradca w Punkcie  Konsultacyjno-Diagnostycznym.

„Europejski Tydzień Testowania jest okazją by jeszcze mocniej, wraz z całą Europą,  podkreślić, że testowanie na HIV jest czymś naturalnym, może dotyczyć każdego z nas i  stanowi oznakę troski o własne zdrowie. Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD) dają nie  tylko możliwość wykonania testu na HIV anonimowo i bezpłatnie, są też miejscem, w którym  bezpiecznie i komfortowo można porozmawiać o potrzebach i obawach związanych z  testowaniem. Dla niektórych osób jest to pierwsza taka możliwość w życiu! Każda osoba  trafiająca do Punktu ma zagwarantowaną poufną rozmowę z doradcą, który ma za zadanie  udzielić wyczerpującej informacji na temat zakażenia. Jednocześnie rozmowa spełnia funkcję psychologiczną związaną z redukcją stresu osoby, która ten test wykonuje.” – tłumaczy  Izabela Pazdan, koordynatorka warszawskiego PKD na Chmielnej 4 oraz Europejskiego  Tygodnia Testowania.  Liczba nowych zakażeń HIV wciąż wzrasta - odnotowuje się blisko 1 000 nowych przypadków  rocznie. Mimo, że z roku na rok liczba osób testujących się na HIV jest coraz większa w  porównaniu z innymi europejskimi miastami zbyt rzadko poddajemy się temu badaniu. 

"W Polsce żyje około 17 tysięcy osób ze zdiagnozowanym HIV. Jednak eksperci szacują, że w  naszym kraju aż 50-70% zakażonych nie jest tego świadoma. Jeśli to prawda mamy w Polsce nawet ponad 50 tysięcy osób żyjących z HIV. I tylko 1 na 4 osoby wie o swoim zakażeniu. W krajach Unii Europejskiej ta proporcja jest odwrotna: 1 na 4 osoby o nim nie wie. Wierzę, że  Europejski Tydzień Testowania na HIV może te statystyki zmienić." – powiedział Michał  Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences, firmy, która od lat aktywnie wspiera  prowadzone w całej Polsce działania edukacyjne i profilaktyczne w obszarze HIV/AIDS. 

Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza na bezpłatne i anonimowe badanie, które można  wykonać m.in. w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie. W przypadku, gdy HIV zdiagnozuje się odpowiednio wcześnie (najlepiej tuż po zakażeniu) oraz wprowadzi leczenie antyretrowirusowe w odpowiednim momencie, osoby zakażone mogą prowadzić satysfakcjonujący tryb życia, nie różniący się znacząco od tego, który wiedli  przed zakażeniem. Pełna lista PKD dostępna jest na stronie www.skaids.org oraz www.adis.gov.pl. 

Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza wszystkich chętnych do wykonania testu w kierunku  HIV (anonimowo, poufnie, bezpiecznie i bezpłatnie) do odwiedzenia Punktu  Konsultacyjno- Diagnostycznego przy ulicy Chmielnej 4 w Warszawie (przychodnia IZIS). W  dniach 21 – 28 listopada Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach  10.00 – 19.00. Wynik będzie możliwy do odbioru jeszcze tego samego dnia, przy zleceniu  wykonania testu do godziny 13.00.

Więcej o akcji można przeczytać na:www.hivtestingweek.eu. 

Partnerem Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV jest: Krajowe Centrum ds. AIDS,  Gilead Sciences Polska, bioMérieux Polska oraz Laboratorium Analiz Lekarskich „IZIS”. 

Kontakt dla mediów: 

Katarzyna Fusiek 

Społeczny Komitet ds. AIDS 

@: katarzyna.fusiekatskaids.org

#: +48 604 356 986 

Koordynatorka projektu: 

Izabela Pazdan 

Społeczny Komitet ds. AIDS

#: +48 602 713 414 P

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny  Społecznego Komitetu ds. AIDS  ul. Chmielna 4 Warszawa („IZIS”)   

Godziny pracy w dniach 21 – 28 listopada (Europejski Tydzień Testowania)  Pon – Pt: 10.00 – 19.00 (wynik możliwy tego samego dnia, przy zleceniu badania do 13.00) 

Godziny pracy w pozostałe dni  Pon – Czw: 15.30 – 18.30 (wynik następnego dnia)  Pt: 12.00 – 15.00 (wynik możliwy tego samego dnia, przy zleceniu badania do 13.00)