Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Rozmowa o kampanii "TAK dla testu na HIV" na antenie RDC

Testy w kierunku HIV w Płocku. „Można je wykonać anonimowo i bezpiecznie”
Od prawie trzech lat w Płocku działa miejsce, w którym można anonimowo i bezpiecznie wykonać test w kierunku HIV – mówiła Izabela Pazdan ze Społecznego Komitetu ds. AIDS. – Płock jest takim miejscem troszkę spokojniejszym, ludzie tam mieszkający mniej myślą o HIV-ie. Pomyśleliśmy, ze warto pokazać mieszkańcom, że takie miejsce istnieje – wyjaśniała.

Jak dodał Maciej Nazarewicz, placówka działa teraz dwa dni w tygodniu – we wtorki i czwartki. – Dzięki temu, jeśli ktoś we wtorek zrobi badania, to wyniki ma już w czwartek, a nie dopiero w kolejnym tygodniu – podkreślał. Jak zaznaczał, to bardzo istotne, bo wiele osób źle znosi ten okres oczekiwania.

Testy w kierunku HIV. Mity

Jak podkreślali goście „Sobotniego Poranka”, w Polsce mit osób zakażonych wirusem HIV jest ciągle obecny. – Ludzie przychodzą i pytają – czy osoba zakażona tu siedziała? Tak, siedziała, ale to nic nie znaczy, to nie jest zagrożenie – wyjaśniał Nazarewicz.

Testy w kierunku HIV. Im szybciej, tym lepiej

– Bardzo się boimy stereotypizacji, że ktoś nas wrzuci do szuflady. Stąd też te lęki przed wykonywaniem badań – mówiła Pazdan. – Im szybciej się dowiemy, tym bardziej jesteśmy świadomi swojego zdrowia, zaczynamy być bardziej uważni o zdrowie naszych najbliższych – dodała.

Odsłuchaj całej rozmowy !

===> KLIKNIJ KLIKNIJ <===

Maciej Nazarewicz - DORADCA w PKD Chmielna 4 // rzecznik prasowy Społecznego Komietu ds. AIDS, Izabela Pazdan - KOORDYNATORKA PKD Chmielna 4 i PKD Płock, DORADCZYNI w PKD Chmielna 4 - Społeczny Komitet ds. AIDS

DATA:07.11.2015
GODZ: 07.30
MIEJSCE: Radio Dla Ciebie
WYDAWCZYNI: Kasia Kowalczyk 
PROWADZĄCY: Tomasz Stawiszyński

===> Co warto wiedzieć o badaniu w kierunku HIV?
===> PKD Chmielna 4 (Warszawa)
===> PKD w Płocku  (Medyczna 19)


MATERIAŁ UDOSTĘPNIONY DZIĘKI UPRZEJMOŚCI Radia dla Ciebie.
ŹRÓDŁO: http://www.rdc.pl/informacje/testy-w-kierunku-hiv-w-plocku/