Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Single na celowniku

Rusza akcja Społecznego Komitetu ds. AIDS skierowana do osób nawiązujących kontakty z partnerami za pośrednictwem Internetu i podejmujących ryzykowne zachowania seksualne

Społeczny Komitet ds. AIDS rozpoczął realizację skierowanego do singielek i singli rocznego projektu profilaktycznego, który będzie prowadzony we współpracy z najbardziej popularnym, ogólnopolskim serwisem randkowym Sympatia.pl. Celem kampanii jest edukacja osób szukających partnerów w Internecie w zakresie bezpiecznych zachowań seksualnych. Środki na realizację projektu pochodzą z grantu przyznanego Społecznemu Komitetowi ds. AIDS w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.

Internauci będą mogli zadawać pytania o HIV i choroby przenoszone drogą płciową on-line networkerom, którzy utworzyli już oficjalny profil w portalu Sympatia.pl. Konsultanci będą dostępni do końca 2016 roku przez trzy dni w tygodniu, w każdy poniedziałek, środę i czwartek w godzinach 19-21.30. Profil networkerów jest otwarty więc odpowiedź na pytanie uzyska każdy zalogowany użytkownik serwisu Sympatia.pl, bez względu na wykupiony pakiet. Networkerzy będą udzielać porad poprzez wiadomości prywatne wysyłane z profilu „konsultanci”.

„Bezpośrednie działania profilaktyczne realizowane na portalu randkowym Sympatia.pl umożliwią singlom otrzymanie bezpłatnej konsultacji w zakresie problematyki HIV/AIDS oraz chorób przenoszonych drogą płciową. W portalu Sympatia.pl powstanie także Strefa bezpieczniejszego seksu, w ramach której będą zamieszczane informacje dotyczące m.in. testowania i bezpieczniejszych zachowań seksualnych. Już teraz serdecznie zapraszam” – powiedziała Katarzyna Fusiek ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.

Według badania CBOS z 2014 roku, co czwarty Polak zawarł znajomość w sieci. Łatwiej przychodzi to mężczyznom (dwa razy częściej niż kobietom) i najmłodszym internautom w wieku 18-24 lata. Z poznanymi w sieci osobami spotykają się głównie ludzie w wieku 25-34. Z kolei, według badania PBl/Gemius z września 2015 roku, z portali randkowych korzystają prawie 4 mln osób). To coraz częściej spotykana forma szukania miłości. Co drugi internauta uważa, że w sieci może znaleźć wymarzonego partnera. Najpopularniejszym serwisem randkowym jest Sympatia.pl, którą we wrześniu ubiegłego roku odwiedziło 1,5 miliona internautów

„Każdego miesiąca z serwisów datingowych Grupy Onet korzysta mniej więcej połowa osób randkujących w sieci. To zobowiązuje. Ciągle podnosimy jakość naszej oferty, ale staramy się również edukować naszych użytkowników. W randkowaniu przez Internet niezwykle ważne jest bezpieczeństwo. Dlatego chętnie angażujemy się w akcje, które bezpieczeństwa dotyczą. Trzeba pamiętać, że randki on-line kończą się na spotkaniach w tzw. „realu”, więc propagowanie odpowiedzialnych zachowań seksualnych jest także naszym zadaniem”– mówi Katarzyna Łuczak z Sympatia.pl

„Akcja Społecznego Komitetu ds. AIDS ma wielkie szanse na sukces, ponieważ pozwala skutecznie dotrzeć z działaniami edukacyjnymi do singli, czyli osób, które są jedną z najbardziej zagrożonych zakażeniem HIV grup społecznych. Jestem przekonany, że dzięki tej kampanii zwiększy się wiedza osób poszukujących nowych znajomości w sieci, a przecież nie od dziś wiadomo, że edukacja jest kluczem do walki z epidemią HIV” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

„Szybkie tempo życia i możliwość relatywnie łatwego poznania nowych osób, to podstawowe przyczyny szukania w Internecie miłości lub seksu bez zobowiązań. Z badań portalu C-Date wynika, że aż 34% Polaków uważa seks z obcą osobą za bardzo ekscytujący, a 16% badanych mężczyzn i 9% kobiet stwierdziło, że uprawiało przygodny seks z wieloma partnerami. Dlatego tak istotna jest edukacja osób, które podejmują ryzykowne zachowania seksualne” – powiedział Michał Kaźmierski, Dyrektor Generalny firmy Gilead Sciences Poland, która od początku konkursu „Pozytywnie Otwarci” przeznaczyła na realizację kilkudziesięciu projektów granty w wysokości blisko miliona złotych.

***

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Wojewoda Mazowiecki, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.