Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Trzecia randka na Chmielnej

Rusza Kampania społeczna „Trzecia randka na Chmielnej”, zainicjowana przez grupę stażystek Społecznego Komitetu ds. AIDS. Jej celem jest promowanie testowania w kierunku HIV.

Dane NIZP-PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny) informują o znacznie większej liczbie zakażeń́ HIV niż w latach poprzednich. W latach 2010-2014 odnotowano najwięcej nowych zakażeń HIV w województwie mazowieckim, co stanowiło około 4,9% zakażeń w Polsce. Z dużym prawdopodobieństwem zakażeń tych można byłoby uniknąć́, stosując odpowiednią profilaktykę.

Głównym celem kampanii jest zmiana sposobu myślenia wobec testowania w kierunku HIV – tak, aby test był wykonywany przed kontaktem seksualnym z nowym partnerem, a nie dopiero po nim. Grupę docelową projektu stanowią osoby w wieku 20-30 lat – to przedziałł wiekowy, w którym odnotowuje się największą liczbę nowych zakażeń HIV. Przekonanie grupy docelowej do badań może znacznie obniżyć ten wskaźnik.  

„Obecnie wykonanie testu postrzegane jest jako problem, który nie dotyczy Polaków, a testowanie w kierunku HIV ma wydźwięk pejoratywny i stereotypowy. Pragnąc dokonać pozytywnej zmiany w tym kierunku, głównym celem projektu było stworzenie spotu o charakterze edukacyjno-informacyjnym. Kampania poprzez uświadamianie i zachęcanie do wykonania anonimowego testu w kierunku HIV przed podjęciem decyzji o aktywności seksualnej z nowym partnerem, promuje postawę dbania o zdrowie własne i innych. Czas przedsięwzięcia to okres walentynkowy, w którymszczególnie łatwo poddać się emocjom, czy też magicznej atmosferze, zapominając o zachowaniu bezpieczeństwa. Poprzez nasze działania chcemy pokazać, że może to być dobra okazja do rozmowy, refleksji oraz troski o siebie i swoich bliskich” - podkreśla Joanna Światła, jedna z realizatorek kampanii.

„Tytuł klipu Trzecia randka na Chmielnej to nawiązanie do żartobliwego, potocznego powiedzenia, że na trzeciej randce może dojść do zbliżenia. Niech zatem ta trzecia randka odbędzie się na Chmielnej w Warszawie, gdzie znajduje się Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, w którym bezpłatnie i anonimowo można wykonać test w kierunku HIV. Chcemy przekonać odbiorców, że na tym badaniu każdy może tylko zyskać: ulgę lub szansę na zadbanie o własne zdrowie” - komentuje Beata Bartczak, uczestniczka akcji.

„Zależy nam na tym, aby zmienić podejście młodych osób do HIV. Osoba z HIV nie różni się od ludzi chorujących na inne choroby przewlekłe. Osoby w grupie 20-30 lat częściej zmieniają partnerów seksualnych, a także zdarza im się uprawiać seks bez prezerwatywy. Przy obecnym stanie medycyny z HIV można żyć długo i w miarę normalnie, HIV nie jest już „chorobą” śmiertelną. Niestety nadal wiele osób żyje w nieświadomości zakażenia i nie podejmuje w związku z tym leczenia. Uważam, że wynika to z funkcjonującego tabu i tego, że najczęstszym sposobem zakażenia jest droga kontaktów seksualnych, a o seksie w społeczeństwie się nie rozmawia. Chcemy to zmienić, ponieważ uważamy, że o seksie trzeba i warto rozmawiać” - podsumowuje Olga Urbanowicz, jedna z koordynatorek przedsięwzięcia.

Kampania w głównej mierze skierowana jest do osób mieszkających w Warszawie i jej okolicach, jednak wszystkim autorom zależy na zaangażowaniu jak największej liczby odbiorców.

Więcej informacji można znaleźć na naszym Facebookowym profilu: facebook.com/trzeciarandkanachmielnej

Spot dostępny jest pod adresem: https://youtu.be/_01U4QWhplA

Kampania została objęta honorowym patronatem Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Dodatkowych informacji udziela:

Katarzyna Fusiek      

Społeczny Komitet ds. AIDS                  

e-mail: katarzyna.fusiekatskaids.org

tel: +48/604 356 986