Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Gra miejska "Let's Talk About Sex!" po raz szósty!

Już 30 września (piątek) w centrum Warszawy odbędzie się 6. edycja gry miejskiej „Let’s talk about sex!”. Po raz kolejny Warszawiacy będą mieli możliwość wzięcia udziału w bezpłatnej, edukacyjnej inicjatywie, pokazującej, że o seksualności i bezpieczeństwie w relacjach można mówić otwarcie i w atmosferze komfortu. Otwarta formuła gry miejskiej pozwala uczestnikom w sposób aktywny i pełen wrażeń zdobyć ciekawą  i przydatną wiedzę, a także poznać środowisko śródmiejskich organizacji pozarządowych.

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA Facebook'u - kliknij PONIŻEJ !

Tegoroczna edycja gry miejskiej nosi tytuł „Dirty Dancing”. Brzmi znajomo? W rytm muzyki i w światłach reflektorów uczestnicy będą mogli spojrzeć na temat imprezowania z nieco innej perspektywy. Na każdym z pięciu punktów gry, rozmieszczonych w siedzibach organizacji pozarządowych działających na terenie Śródmieścia, przy wsparciu edukatorów, będzie można zmierzyć się z pytaniami, które dotyczą każdego młodego (i nie tylko) człowieka. Sposobów na spędzanie wolnego czasu na imprezach jest wiele, ale istnieją elementy wspólne. Jak można zadbać o siebie, swoje zdrowie i bezpieczeństwo? Gdzie są nasze granice – kiedy czujemy komfort w relacjach, a kiedy potrzebujemy wsparcia? Na te pytania zostaną wypracowane wspólnymi siłami odpowiedzi podczas gry miejskiej. Bez obaw, nie będzie to przepytywanie rodem z ławki szkolnej – każde zagadnienie będzie zaanimowane tak, by łączyło w sobie elementy zabawy, edukacji oraz pracy grupowej.

Tematyka edukacji seksualnej, bezpieczniejszej zabawy i zdrowia seksualnego to wciąż tabu. W dobie Internetu można w znaleźć setki informacji, często nierzetelnych, opartych na stereotypach czy różnie ukierunkowanych światopoglądach. Dlaczego zatem warto o tym mówić? – Każdy człowiek ma prawo do posiadania rzetelnej wiedzy na temat zdrowia seksualnego. Często jednak trudno jest uzyskać do niej dostęp. Wynika to z niskiego poziomu edukacji seksualnej, traktowania Internetu jako źródła informacji czy przedstawiania zagadnień w zmedykalizowany i często niezrozumiały sposób. Statystyki zakażeń HIV w Polsce mają tendencję wzrostową (w roku 2015zgłoszono 1.273 nowo wykryte zakażenia HIV, w roku 2014 było ich 1085 – najwięcej, około 20proc., na Mazowszu), co pokazuje, że wiedza z zakresu edukacji seksualnej jest szczególnie ważna, również w powiązaniu z zabawą, piciem alkoholu czy zażywaniem substancji psychoaktywnych. Naszym zadaniem jest dzielenie się wiedzą w sposób przyjazny, nie oceniający i nie straszący, w atmosferze otwartości i komfortu –mówi Weronika Zaród, jedna z koordynatorek projektu.

Najważniejszym celem gry jest edukacja i oswojenie uczestników z myślą, że o seksualności można mówić otwarcie, bez skrępowania - i na serio, i w formie zabawy. Oferujemy bezpieczną przestrzeń do rozmowy, dzielenia się wątpliwościami i zadawania pytań. Przygotowane zadania na poszczególnych punktach mają w ciekawy i przystępny sposób przekazywać uczestnikom wiedzę, o której nadal nie mówi się głośno.

Kiedy? 30 września 2016 roku (piątek), w godzinach 16:00 – 21:00
Gdzie? Start na placu przed południowym wejściem do Metra Centrum (przy tzw. „Patelni”)
Jak? W grze może wziąć udział każdy chętny powyżej 15. roku życia, bezpłatnie, bez zapisów. Wystarczy przyjść na start gry w dowolnej chwili między 16:00 a 20:30 i odebrać legitymację gracza z wyznaczoną trasą.

Posiadacze smartfonów z systemem Android mogą pobrać bezpłatną aplikację, stworzoną specjalnie na potrzeby projektu: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.org.programstacja.polaczenia

Tak było na poprzednich edycjach gry:

https://www.facebook.com/148893071858884/photos/?tab=album&album_id=920486021366248
https://www.facebook.com/148893071858884/photos/?tab=album&album_id=713611765387009
https://www.facebook.com/148893071858884/photos/?tab=album&album_id=537849029629951

Kontakt: 
Maciej Nazarewicz
Społeczny Komitet ds. AIDS
rzecznik prasowy
maciej.nazarewiczatskaids.org /  tel. 530 33 45 77

Gra miejska „Let’s talk about sex!” jest autorskim pomysłem zespołu Stowarzyszenia Program STACJA realizowanym raz w roku na ulicach warszawskiego Śródmieścia. W roku 2013 za drugą edycję gry Stowarzyszenie otrzymało nagrodę 3SEKTOR dla najlepszej inicjatywy pozarządowej Warszawy w kategorii edukacja. Szóstą edycję gry organizuje Stowarzyszenie Program STACJA i Społeczny Komitet ds. AIDS, w ramach projektu współfinansowanego przez m.st. Warszawa. Partnerami wydarzenia są Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Fundacja Redukcji Szkód oraz Studencka Inicjatywa Narkopolityki.