Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Połączenia CTRLowane - profilaktyka bez lania wody!

Już trzeci rok z rzędu edukatorzy i edukatorki wychodzą na miasto, aby rozmawiać i informować o zdrowiu seksualnym i zasadach bezpieczniejszej zabawy. W okresie wakacji - od czerwca do 30 września - na bulwarach po lewej stronie Wisły, w weekendy w godzinach wieczornych, odbywają się dyżury edukacyjno- profilaktyczne. Każdy może z nich skorzystać!

Bulwary wiślane to latem jedno z najchętniej odwiedzanych przez Warszawiaków plenerowych miejsc zabawy i spotkań ze znajomymi. Z tego względu realizatorzy projektu „Połączenia CTRLowane”, Stowarzyszenie Program STACJA i Społeczny Komitet ds. AIDS, uznali, że jest to świetna przestrzeń do prowadzenia działań informacyjnych.

Z naszego wieloletniego doświadczenia w pracy metodą partyworkingu (w klubach na terenie Warszawy) wynika, że ludzie w swoim czasie wolnym są bardzo zainteresowani tego typu ofertą edukacyjną. Klimat relaksu i zabawy bardzo sprzyjają otwartości na rozmowę o profilaktyce. Stąd też naturalnym jest dla nas, że w okresie wakacji przenosimy się z działaniami nad Wisłę - mówi Monika Grotecka, koordynatorka projektu.

Jak dochodzi do zakażenia HIV? Kogo dotyczy ryzyko zakażenia? Jakie zachowania są bezpieczne, a jakie ryzykowne? Jak prawidłowo stosować prezerwatywy? Czym jest „pigułka gwałtu”? Na te i wiele innych tematów każdy zainteresowany będzie mógł porozmawiać z edukatorami/kami, pełniącymi dyżury w wybranych klubach i pubach zlokalizowanych nad Wisłą.

Naszym celem jest pokazanie, w jaki sposób możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo, zarówno w życiu codziennym, jak i podczas imprezy. Zwracamy przede wszystkim uwagę, że pod wpływem alkoholu i/lub narkotyków łatwiej jest zdecydować się np. na niezabezpieczony kontakt seksualny albo stać się ofiarą przestępstwa. Zależy nam na tym, aby nasze działania były atrakcyjne dla naszych odbiorców, a jednocześnie w przystępny sposób dostarczały dużą dawkę bardzo potrzebnej wiedzy – zaznacza Katarzyna Kałuska, jedna z edukatorek.

Na stoisku profilaktyczny na zainteresowanych czekają broszury informacyjne, poruszające tematykę zdrowia seksualnego, substancji psychoaktywnych, testy na obecność tzw. „pigułki gwałtu” (wykrywające obecność ketaminy i GHB w napoju), gadżety oraz materiały profilaktyczne – prezerwatywy, lubrykanty, chusteczki lateksowe. Kluczowym elementem działań jest jednak rozmowa – tworzenie przestrzeni do zadawania pytań, dzielenia się wątpliwościami. Dla ułatwienia rozmowy edukatorzy/rki przygotowali gry i quizy, które w przystępny sposób wyjaśniają np. które zachowania są bezpieczniejsze, a które ryzykowne pod kątem zakażenia wirusem HIV.  

Podczas dyżurów często słyszymy stwierdzenia „ja już wiem wszystko”, „to mnie nie dotyczy” – dostępne dane i badania pokazują jednak, że nadal poziom świadomości nie jest zadawalający - dodaje edukatorka Weronika Zaród.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2016 roku wykryto zakażenie HIV u 1.270 osób. Od wdrożenia badań w 1985 r. do końca marca 2017 r. stwierdzono zakażenie HIV u 21.546 osób, odnotowano 3.463 zachorowania na AIDS, a 1.363 chorych zmarło. Przyjmując za epidemiologami, że przynajmniej połowa osób żyjących z HIV nie jest świadoma swojego zakażenia można stwierdzić, że w Polsce żyje z HIV nawet 45 tys.! Najwięcej zakażeń odnotowuje się u ludzi młodych, w przedziale wiekowym 20 – 39 lat. Krajowe Centrum ds. AIDS podaje, że do zdecydowanej większości zakażeń  dochodzi podczas kontaktów seksualnych.

Pozytywny jest jednak fakt, że coraz więcej osób chce i nie boi się rozmawiać. Ludzie z coraz większą rezerwą traktują wiadomości zasłyszane „od kogoś”, poszukując na własną rękę rzetelnych źródeł informacji, co wbrew pozorom nie jest łatwe. Dlatego też zachęcamy do korzystania z aplikacji mobilnej, stworzonej specjalnie na potrzeby projektu - podsumowuje Weronika Zaród.

Aplikacja jest dostępna na smartfony z systemem Android:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.org.programstacja.polaczenia

Rozmowy z edukatorami/kami są dobrowolne i anonimowe, opierają się na poszanowaniu wolności wyboru i prawa do decydowania. Ich celem nie jest ocenianie, moralizowanie ani straszenie, ale przekazywanie rzetelnej i naukowej wiedzy.

Dyżury edukacyjne odbywają się w piątki i soboty po godzinie 20:00 na terenie wybranych klubów i pubów zlokalizowanych na Bulwarach nad Wisłą. Szczegółowe informacje oraz miejsca dyżurów: www.polaczenia.org.pl/plan-zajec/.

Kontakt:  Maciej Nazarewicz Społeczny Komitet ds. AIDS rzecznik prasowy maciej.nazarewiczatskaids.org /  tel. 530 33 45 77

Akcja odbywa się w ramach projektu „Licencjat z profilaktyki, czyli trzyletni projekt profilaktyki HIV i STI wśród studentów/ek”, współfinansowanego przez m.st. Warszawa.

Organizatorzy:  

Stowarzyszenie Program STACJA
ul. Hoża 62 lok. 69
00-682 Warszawa
www.facebook.com/ProgramStacja
www.programstacja.org.pl

Społeczny Komitet ds. AIDS
ul. Chmielna 4 lok. 11,
Warszawa tel. 22 629 15 89
www.skaids.org
www.facebook.com/spolecznykomitet