Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Zbliża się Europejski Tydzień Testowania na HIV I HCV 2018!

W 2017 roku wykryto w Polsce 1526 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV, o 256 więcej niż w roku poprzednim. Województwa o największej liczbie wykrytych zakażeń to: mazowieckie (330), wielkopolskie (206), śląskie (182), małopolskie (162) i dolnośląskie (147).

Patrząc na skalę europejską, mowa jest o braku świadomości zakażenia przynajmniej 25% z ok.1,2 miliona osób zakażonych! Mimo, że każdego dnia w Polsce 4 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu, to szacunki epidemiologiczne wskazują, że nawet 30 proc. osób żyjących z HIV nie jest tego świadoma! Podobnie alarmująca sytuacja dotyczy wirusa odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu C – wirusa HCV. Państwowy Zakład Higieny podaje, że 80% z około 200.000 osób, które mogą żyć z wirusem, może nie być świadoma swojego zakażenia.

Dlatego odbywający się w dniach 23-30 listopada, Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV jest doskonałą okazją, by wybrać się na bezpłatne i w pełni anonimowe testy (w kierunku tych wirusów.) Należy podkreślić, że podstawowym celem inicjatywy jest właśnie zachęcenie jak największej liczby osób do wykonania badań w kierunku HIV/HCV, w celu wczesnego wykrycia tych zakażeń. Hasłem przewodnim Europejskiego Tygodnia Testowania jest, podobnie jak w ubiegłym roku, „Testuj. Lecz. Zapobiegaj”.

W akcji udział biorą 732 organizacje z całej Europy, w tym aż 19 z Polski! Badania można wykonywać m.in. w trzydziestu Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, znajdujących się w większości większych miast w całej Polsce.

Osoby, które zdecydują się na wizytę w PKD będą miały okazję porozmawiać z doradcą, który odpowie na wszelkie pytania, poinformuje, wytłumaczy, ewentualnie pokieruje dalej, jeżeli zajdzie taka potrzeba (np. wykonanie dalszych badań, w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową lub w przypadku potwierdzonego, dodatniego wyniku testu na HIV) – mówi Maciej Nazarewicz, rzecznik Społecznego Komitetu ds. AIDS, doradca w PKD.

Wcześnie wykryte zakażenie HIV nie jest obecnie wyzwaniem dla medycyny. Wyzwaniem pozostaje zmiana myślenia o HIV oraz zmiana nastawienia społeczeństwa do ludzi żyjących z wirusem. Podobnie wygląda sytuacja z HCV. Współczesna medycyna daje szanse na wyleczenie 98%-99% chorych. Obecnie stosowane leki, bezpośrednio działające na wirusy, są nie tylko znacznie skuteczniejsze, niż stosowana wcześniej terapia interferonowa, ale też nie mają tylu działań niepożądanych, terapia jest krótsza i lepiej tolerowalna przez pacjentów. Tutaj też obowiązuje zasada: im wcześniej wykryjemy tym lepiej.

„Żeby wykonać badanie nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia, ani dowodu osobistego, nie trzeba też być na czczo. Istotną rzeczą jest natomiast moment, w którym wykonujemy badanie. Zakażenie można stwierdzić już po 14 dniach od ryzykownej sytuacji, jednak, aby w pełni je wykluczyć musi upłynąć 12 tygodni. Jedynie badanie wykonane po tzw. oknie serologicznym daje nam pewność” – podkreśla Izabela Pazdan, koordynatorka Punktu Konsultacyjno- Diagnostycznego, znajdującego się przy ulicy Chmielnej 4 w Warszawie.

Do nowych zakażeń HIV dochodzi w większości przypadków podczas kontaktów seksualnych, więc jeżeli nie mamy pewności co do stanu zdrowia osoby, z którą decydujemy się „pójść do łóżka” zabezpieczmy się za pomocą prezerwatywy. Prawidłowo użyta prezerwatywa, o ile nie pęknie albo nie zsunie się w trakcie stosunku, daje nam całkowitą pewność, że wirus znajdujący się m.in. w nasieniu (spermie) czy wydzielinie pochwy osoby zakażonej HIV nie przedostanie się przez lateks, z którego wykonana jest większość prezerwatyw. Nie należy jednak zapominać, że pęknięcia się zdarzają.

Do zakażenia HCV dochodzi głównie przez kontakt z krwią osoby zakażonej lub skażonymi nią narzędziami zabiegowymi. Może to nastąpić w trakcie wszelkich zabiegów przebiegających z naruszeniem ciągłości skóry i błon śluzowych - leczniczych czy kosmetycznych. Do zakażenia może również dojść poprzez wspólne, dożylne lub donosowe przyjmowanie narkotyków, a także podczas piercing’u lub wykonywania tatuażu. Z tego względu tak istotne jest przestrzeganie w tych sytuacjach wszelkich procedur związanych ze sterylizacją sprzętu.

Warto pomyśleć o swoim zdrowiu w kontekście zakażenia zarówno HIV jak i HCV. Dobrą okazją ku temu jest właśnie Europejski Tydzień Testowania.

 

Adresy wszystkich Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych na terenie Polski znajdują się pod adresem: www.aids.gov.pl/pkd

Szczegółowe informacje o samym badaniu na HIV znajdują się pod adresem: www.chmielna4.pl/testy-na-hiv

Społeczny Komitet ds. AIDS (SKA) to organizacja non-profit działająca w Polsce od ponad 20 lat. Głównym obszarem naszych działań jest szeroko rozumiana profilaktyka, zarówno w zakresie HIV/AIDS, chorób i infekcji przenoszonych drogą płciową jak i wirusów hepatotropowych (HAV, HBV, HCV). Organizacja prowadzi warsztaty i szkolenia skierowane do młodzieży, studentów oraz osób dorosłych, należących do różnych grup zawodowych.

Projekt współfinansuje Urząd m.st. Warszawy.

 

KONTAKT:

Maciej Nazarewicz
Społeczny Komitet ds. AIDS
rzecznik prasowy / certyfikowany doradca PKD
maciej.nazarewiczatskaids.org
+48 530 33 45 77

Izabela Pazdan
Społeczny Komitet ds. AIDS
koordynatorka ETT
certyfikowana doradczyni PKD
izabelalondonathotmail.com
+48 602 713 414