Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Warszawskie Dni Testowania - X edycja

W dniach 30 listopada – 4 grudnia 20015 odbywać się będą Warszawskie Dni Testowania. Hasłem przewodnim tegorocznej, dziesiątej już edycji jest pytanie: „Czy jesteś pewien, że HIV cię nie dotyczy?”. Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny przy Chmielnej 4 w Warszawie otwarty będzie od godziny 10.00 do 19.00, od poniedziałku do piątku. Każdy, kto przyjdzie się zbadać przed godziną 16.00 otrzyma wynik tego samego dnia. Klienci odwiedzający Punkt będą mieli okazję porozmawiać z doradcą, który odpowie na wszelkie pytania, poinformuje, wytłumaczy, ewentualnie pokieruje dalej, jeżeli zajdzie taka potrzeba (np. wykonanie dalszych badań, w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową lub w przypadku potwierdzonego, dodatniego wyniku testu na HIV). Wcześnie wykryte zakażenie HIV nie jest obecnie wyzwaniem dla medycyny. Wyzwaniem pozostaje zmiana myślenia o HIV oraz zmiana nastawienia społeczeństwa do ludzi żyjących z wirusem.

We wtorek 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Po raz kolejny będziemy próbowali zmierzyć się z problemem zakażeń HIV, zwłaszcza wśród ludzi młodych; późnymi diagnozami (pod względem których Polska wyprzedza inne kraje europejskie); brakiem programów profilaktycznych spełniających światowe standardy oraz niechęcią Polaków do wykonywania badań w kierunku HIV.

Niestety w naszym kraju wciąż zbyt mało osób decyduje się na wykonanie testu na HIV (wg optymistycznych szacunków najwyżej co dziesiąty Polak). To zdecydowanie jeden z najniższych wyników w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. W dalszym ciągu pokutuje przeświadczenie, że „HIV mnie nie dotyczy”, podczas gdy jest zupełnie inaczej. Na zakażenie narażony jest każdy, kto podejmuje niezabezpieczone (prezerwatywą) kontakty seksualne z partnerem/ką o nieznanym statusie serologicznym (zakażony/ niezakażony) – informuje Maciej Nazarewicz, rzecznik Społecznego Komitet ds. AIDS, doradca w Punkcie Konsultacyjno- Diagnostycznym przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie.

Test na HIV jest przejawem odpowiedzialności i troski o zdrowie - zarówno nasze jak i partnera seksualnego. Aby go wykonać wystarczy przyjść do Punktu Konsultacyjno - Diagnostycznego w godzinach jego pracy. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia ani specjalnie się do niego przygotowywać. Badanie w kierunku HIV to jedyny sposób, by dowiedzieć się czy jesteśmy zakażeni wirusem czy nie. Nie powie nam o tym żadne inne badanie, ani objawy u osoby zakażonej, których może nie być. Wykonanie testu jest anonimowe, bezpłatne i zajmuje tylko 15 minut a odbiór wyniku możliwy jest nawet tego samego dnia . Klient Punktu Testowania przez cały czas pozostaje anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik odbiera się osobiście, na podstawie numeru badania i hasła, ustalonego wcześniej – dodaje Izabela Pazdan, doradczyni PKD oraz koordynatorka Punktów przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie i Medycznej 19 w Płocku.

Epidemiolodzy alarmują: nawet 50 – 70 proc. ludzi zakażonych HIV nie jest świadoma tego, że żyje z wirusem. To bardzo niepokojące dane, zważywszy na fakt, że o HIV mówi się w ostatnich latach całkiem sporo. Co sprawia, że tak mało osób decyduje się na wykonanie badania w kierunku HIV?

Przede wszystkim odczuwamy lęk przed dodatnim wynikiem. W świadomości znacznej części społeczeństwa HIV oznacza wyrok, a tak przecież nie jest. Dodatkowo obawiamy się stygmatyzacji. Towarzyszy nam również - nieuzasadnione, ale jednak - poczucie wstydu. Ludzie obawiają się również braku anonimowości i poufności podczas wykonywania badania. Często nie zdają sobie sprawy, że na terenie kraju istnieje sieć Punktów Konsultacyjno - Diagnostycznych, gdzie bezpłatnie i w pełni anonimowo można wykonać test na HIV – przekonuje lek. Bartosz Szetela z Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Jeżeli nie mamy pewności co do stanu zdrowia osoby, z którą decydujemy się „pójść do łóżka” zabezpieczmy się za pomocą prezerwatywy. Prawidłowo użyta prezerwatywa, o ile nie pęknie albo nie zsunie się w trakcie stosunku, daje nam całkowitą pewność, że wirus znajdujący się m.in. w nasieniu (spermie) czy wydzielinie pochwy osoby zakażonej HIV nie przedostanie się przez lateks, z którego wykonana jest większość prezerwatyw. Nie należy jednak zapominać, że pęknięcia się zdarzają.

Każdy, kto jest aktywny seksualnie, musi liczyć się z tym, że wchodzi w obszar ryzyka zakażenia HIV. Jest tylko jeden wyjątek od tej reguły, który wbrew pozorom nie jest tak łatwy do spełnienia, czyli związek, w którym partnerzy są zdrowi na wejściu i wzajemnie sobie wierni. Takie osoby są generalnie poza ryzykiem. Jest to jednak dość ekskluzywna formuła – Wiesław Sokoluk, seksuolog oraz doradca w Punkcie Konsultacyjno- Diagnostycznym przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie. 

Dodaje również, że: HIV ma dwie cechy, które zwiększają ryzyko transmisji. Jest demokratyczny – każdy z nas, niezależnie od statusu społecznego, wyglądu, płci i orientacji seksualnej, musi brać pod uwagę możliwość zakażenia w drodze kontaktów seksualnych. Druga jego właściwość jest taka, że nie daje sygnałów, które jasno wskazywałyby na to, że się zakaziliśmy. Sygnały tuż po zakażeniu są niespecyficzne i bardzo łatwo je przeoczyć. Następnie wirus przechodzi w fazę bezobjawową, która może trwać nawet do 15 lat. Stąd nie możemy wiedzieć o jego obecności w organizmie jeżeli nie wykonamy badania w kierunku HIV. W tym czasie możemy zakażać inne osoby. Każdy kto przyjmie do wiadomości, że jego też to może dotyczyć powinien odwiedzić Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny”.

Pamiętajmy zatem, że nasz zdrowie jest w naszych rękach i tylko od nas zależy, czy należycie o nie zadbamy. Od naszej decyzji zależy również to, czy dogonimy resztę świata i wpłyniemy na poprawę niechlubnych statystyk, czy, pozostawiając je na niezmienionym poziomie, umożliwimy wirusowi dalsze rozprzestrzenianie się.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego) od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 2015 r. stwierdzono zakażenie HIV u 19.120 osób, odnotowano 3.246 zachorowań na AIDS i 1.299 zgonów w wyniku choroby. Obecnie wykrywa się zakażenie HIV u ponad 1000 osób rocznie. W województwie mazowieckim w roku 2014 wykryto 215 nowych przypadków, co stanowi 19,81% wszystkich wykrytych zakażeń na terenie naszego kraju. Większość osób testujących się w Punktach Konsultacyjno - Diagnostycznych (PKD) w kierunku HIV jest w wieku studenckim (ponad połowa), w tej grupie jest także najwięcej wykrytych zakażeń.

Szczegółowe informacje o badaniu znajdują się pod adresem: www.skaids.org/test-na-hiv

Społeczny Komitet ds. AIDS (www.skaids.org oraz www.facebook.com/spolecznykomitet) jest organizacją pozarządową non-profit, powołaną i formalnie zarejestrowaną w lutym 1993 roku z inicjatywy osób od szeregu lat związanych z problematyką zapobiegania zakażeniom HIV, opieką nad osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. Społeczny Komitet ds. AIDS (KRS: 0000047332) jest uprawniony do otrzymywania 1% podatku od osób fizycznych (Organizacja Pożytku Publicznego).

Warszawskie Dni Testowania są autorską kampanią Społecznego Komitetu ds. AIDS. Współfinansujący: Krajowe Centrum ds. AIDS, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Gilead Sciences Polska.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ ?

http://www.skaids.org/pl/test-na-hiv
http://www.skaids.org/pl/punkt-konsultacyjno-diagnostyczny-w-plocku
http://www.skaids.org/pl/punkt-konsultacyjno-diagnostyczny-w-warszawie

KONTAKT:

Maciej Nazarewicz
rzecznik prasowy Społecznego Komitetu ds. AIDS,
certyfikowany doradca PKD
maciej.nazarewiczatskaids.org
+48 530 33 45 77

Izabela Pazdan
koordynatorka Warszawskich Dni Testowania,
certyfikowana doradczyni PKD
izabelalondonathotmail.com
+48 602 713 414