Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

12 gwiazd w kampanii społecznej „Projekt Test: Pokolenie Minus” Backstage - fotorelacja

12 polskich gwiazd wsparło kolejną, 5 edycję kampanii społecznej Projekt Test. Tegoroczna kampania pod nazwą Projekt Test: Pokolenie Minus ma zachęcać kobiety do wykonywania testów na obecność HIV w ciąży. W akcję zaangażowały się znane kobiety, które już zdecydowały się na  założenie rodziny lub planują taki krok w najbliższym czasie.    

Znane polskie aktorki, dziennikarki, piosenkarki czy sportsmenki biorąc udział w sesji zdjęciowej do kalendarza chcą przekonać Polki o konieczności wykonania testu na HIV i tym samym zadbania o zdrowie dziecka, partnera i swoje. Zdjęcia do kalendarza wykonali Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek.Efektem sesji zdjęciowej będzie kalendarz na rok 2014. Na 12 kartach tego wyjątkowego kalendarza będziemy mogli podziwiać Agnieszkę Cegielską, Anitę Sokołowską, Beatę Sadowską, Kamilę Szczawińską, Martę Kuligowską, Monikę Mrozowską, Natalię Przybysz, Aleksandrę Kwaśniewską, Sylwię Gruchałę, Weronikę Książkiewicz, Adę Fijał i Annę Wendzikowską.  

Projekt Test: Pokolenie Minus

Pokolenie Minus rodzi się gdy w ciąży wykonasz test na HIV. Dodatni wynik testu decyduje o odpowiednim prowadzeniu ciąży dając prawie 100% szans na urodzenie zdrowego dziecka. „Wykonanie testu na HIV w ciąży powinno być automatyczne i oczywiste, zarówno dla lekarza jak i pacjentki, dokładnie tak jak się to dzieje w przypadku HCV czy kiły. Wykrycie zakażenia u przyszłej mamy pozwala w odpowiedni sposób zadbać o nią, dziecko a także jej partnera. W tym przypadku jeden test na HIV to aż trzy wygrane zdrowia.” – tłumaczy specjalistka zdrowia publicznego i pomysłodawczyni kampanii Agata Kwiatkowska – „Nie ma nic wstydliwego czy krępującego w dbaniu o bezpieczeństwo swojej rodziny. Należy pamiętać, że w Polsce ponad 50% osób nie wie, że jest zakażonych, 30% z nich to kobiety.” – dodaje.  

W ponad 90% przypadków do zakażenia HIV dzieci dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią. Każdego roku w Polsce odbywa się około 70-100 porodów u kobiet z rozpoznanym HIV. Obecnie w Polsce 10% ciężarnych wykonuje to badanie, a jedynie 3% kobiet deklaruje, że lekarz informował o potrzebie wykonania testu na HIV. Tymczasem wiedza o zakażeniu podczas ciąży daje niemal 100% szansę na uniknięcie zakażenia dziecka. Z danych przedstawionych przez dr Joannę Popielską z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM i z Oddziału Pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie wynika, że w USA i krajach Unii Europejskiej ryzyko urodzenia zakażonego dziecka przez kobietę z HIV wynosi ok. 3% . W Polsce może ono dochodzić do 50% co jest porównywalne z krajami Afryki. Lekarz ginekolog prowadzący ciążę ma obowiązek zaproponować badanie w kierunku zakażenia HIV. Badanie finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.  

Zdjęcia: Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek/LAF AM  

Produkcja sesji: LAF AM  

Stylizacja: Jola Czaja, Basia Czyżewska/LAF AM  

Make-up: MAC Cosmetics (Zofia Krasuska-Kopyt, Bogusia Szubiakiewicz, Olga Nejbauer, Karina Wacławik)  

Fryzury: Kevin Murphy (Grzegorz Smoderek, Piotr Kajciński, Aleksandra Płużyńska)   Manicure: Ekert Nails  

Zdjęcia backstage: Monika Czajkowska I MAT HOME na zlecenie LAMODE.INFO  

Więcej na www.projekttest.pl oraz www.facebook.com/projekttest  

Akcję Projekt Test: Pokolenie Minus jest dedykowana Krysi Sokołowskiej, założycielce i przewodniczącej Stowarzyszenia Wolontariuszy na Rzecz Dzieci „Mały Książe”, która całe swoje życie poświęciła walce o dobro, bezpieczeństwo i miłość dla dzieci dotkniętych problemem HIV i AIDS.