Telefon zaufania
  • 801 888 448 *
  • (22) 692 82 26 **

Czynne całodobowo od poniedziałku g. 9:00 do soboty g. 21:00.

* płatne za pierwszą minutę połączenia
** dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy

Projekt Test

W 2010 roku Społeczny Komitet ds. AIDS stworzył kampanię, w której młodzi, wykształceni, przebojowi ludzie zachęcają Polaków do badania się w kierunku HIV pokazując, że jest to coś zupełnie zwykłego, naturalnego i trwa tyle co przysłowiowe „wypicie kawy na mieście”.

„Projekt Test” to nie tylko akcja zachęcająca do wykonywania testów na HIV, ale przede wszystkim inicjatywa obywatelska, w której kilkudziesięciu młodych, wykształconych, świadomych ludzi upubliczniło swoje twarze, by pokazać, że zrobienie testu jest dla nich czymś naturalnym, oczywistym i bezdyskusyjnym.  Zdjęcia, zostały opatrzone słowami, które kojarzą im się z testowaniem m.in.  „łatwo”, „szybko”, „bezpiecznie”, „bezpiecznie”, „razem”, „dla Ciebie”, „dla mnie”, „po erasmusie” oraz wiele innych.

Kampania obala stereotyp „mnie to nie dotyczy” i pokazuje, że badanie się na HIV jest czymś oczywistym.

Rok 2012 został dedykowany kobietom, które ze względu na swoją budowę łatwiej się zakażają.Na to, że HIV łatwiej przenosi się z mężczyzny na kobietę składa się wiele czynników. Jednym z nich jest różnica w budowie anatomicznej narządów płciowych. Błona śluzowa pochwy i szyjki macicy jest wrażliwa na zakażenie HIV. Ilość wirusa w nasieniu jest znacznie większa niż w wydzielinach kobiecych narządów płciowych. Nasienie pozostaje zwykle po wytrysku w narządach płciowych kobiety, co wydłuża znacznie czas kontaktu HIV z wrażliwą na zakażenie powierzchnią błony śluzowej. Próby skrócenia tego czasu poprzez wypłukiwanie nasienia są ryzykowne, mogą spowodować uszkodzenia ułatwiające wniknięcie wirusa. Dodatkowo ryzyko zakażenia kobiety zwiększa istnienie zmian zapalnych narządów płciowych, które czasem nie powodują żadnych dolegliwości, pozostają więc niezauważone. Wszelkie techniki seksualne powodujące obrażenia, otarcia czy zranienia błony śluzowej pochwy także zwiększają ryzyko zakażenia. Błona śluzowa wyścielająca pochwę młodej dziewczyny jest delikatniejsza, niż u kobiety dojrzalej i częściej może ulegać drobnym skaleczeniom czy otarciom podczas stosunku. U kobiet do około 20 roku życia pochwa wydziela mniej śluzu, co dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia urazów, Dotyczy to także kobiet będących w okresie menopauzy. To także może zwiększać ryzyko zakażenia HIV.

Rok 2012 to rok kobiet mądrych, świadomych i zdrowych!

Ambasadorkami kampanii zostały Anna Mucha, Tatiana Okupnik, Natalia Przybysz, Olga Frycz, Novika i Mika Urbaniak.

Autorką kampanii spod znaku "Projekt Test", realizowanych w ramach Społecznego Komitetu ds. AIDS, była pani Agata Kwiatkowska.